Zwolnienie wydatków przeznaczonych na cele mieszkaniowe
Zwolnienie przedmiotowe stanowiące punkt analizy Ministra Finansów wynika z art. 21 ust. 25 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Zgodnie z ostatnim spośród wywołanych przepisów, wolnymi na gruncie ustawy o PIT są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości, lecz tylko w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości. Dotyczy to sytuacji jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia - następującego nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego w którym nastąpiło odpłatne zbycie - przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe.
Charakter doprecyzowujący ma regulacja art. 21 ust. 25 ustawy o PIT, który określa zakres wydatków, których poniesienie można uznać jako poniesione w związku z własnymi celami mieszkaniowymi. W jego świetle są to wydatki poniesione na:
- nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
- rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego.
- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Celem ogólnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Ministra Finansów w dniu 1 kwietnia 2022 r. (nr DD2.8202.5.2020) było ustalenie rozstrzygnięcie wątpliwości czy wydatki poniesione na spłatę kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość mogą stanowić wydatki poniesione w związku z „własnym celem mieszkaniowym”. Takowa kwalifikacja przesądza bowiem o istnieniu zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Stanowisko Ministra Finansów
W ocenie Ministra Finansów, na gruncie omawianego stanu faktycznego, który obowiązywał do dnia 31 grudnia 2021 r., należy ujednolicić stanowisko interpretacyjne poprzez uznanie, że wydatek podatnika poniesiony w związku ze spłatą kredytu (również konsolidacyjnego i refinansowego) oraz odsetek powstałych w związku z jego zaciągnięcie na sfinansowanie wydatków związanych z odpłatnie zbywaną nieruchomością stanowi wydatek, o którym mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.