Działalność gospodarcza - obowiązki
Zrozumiałym jest, że początkujący przedsiębiorca może czuć się przytłoczony wizją indywidualnego rozliczania się z państwem. Czekają go obowiązki wobec ZUS, urzędu skarbowego oraz innych organów administracji publicznej. Do tego nie należy zapominać, że zakładając działalność gospodarczą musimy liczyć się z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, składkę zdrowotną, zaliczek na podatek dochodowy, a w niektórych przypadkach również podatku od towarów i usług.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2023 rok?
Sprawdź teraz!Rozliczenie PIT 2024 - działalność nierejestrowana
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy działalność gospodarcza, którą zamierzamy założyć ma szanse powodzenia - w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się rozwiązaniem pod postacią tzw. działalności nierejestrowanej.
O co w tym chodzi? Każdy kto zastanawia się, czy warto zainwestować i w pełni oddać się swojej działalności gospodarczej, chciałby założyć “firmę na próbę”. Istnieje taka możliwość i to bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej, przy jednoczesnym zachowaniu minimum formalności.
Jeśli wartość naszych miesięcznych dochodów nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę zł to dopóki nie przekroczymy tego progu, mamy szansę na testowanie naszego pomysłu. Wówczas jesteśmy jedynie zobowiązani do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które są opodatkowane wg stawki 12%.
Więcej na ten temat (z uwzględnieniem obowiązujących limitów) przeczytasz w artykule: Działalność nieewidencjonowana - wady, zalety oraz warunki.
Ulga na start
Po pierwszym kroku, gdy przekonaliśmy się, że jednak znaleźliśmy grono odbiorców swojego produktu lub usługi, czas na założenie pełnoprawnej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którym nie przysługują preferencje w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, od początku 2024 r. będą musieli odprowadzać daniny do ZUS o podwyższonej wartości. Oczywiście, w zależności od formy opodatkowania, wymiar składki zdrowotnej jest opatrzony pewnymi różnicami, lecz i to nie zachęca właściciela przedsiębiorstwa, który dopiero zaczyna swoją misję we własnym biznesie. Dla początkujących znajduje się jednak remedium na rosnące składki ZUS.
Pierwsza preferencja dla początkującego przedsiębiorcy to tzw. ulga na start - w takim przypadku omijamy absurdalnie wysokie składki na ubezpieczenia społeczne i nawet przez 7 miesięcy możemy płacić wyłącznie daninę zdrowotną wynoszącą 9% naszych dochodów (nie mniej jednak niż wartość minimalnej składki zdrowotnej).
Aby sprawdzić, ile wynosi minimalna składka zdrowotna w 2024 r. zapraszamy do lektury artykułu: Składka zdrowotna w 2024 r.
Mały ZUS
Dalszym krokiem jest Mały ZUS - tutaj nasze zobowiązania wobec państwa zaczynają rosnąć, lecz wciąż pozostajemy w lepszej pozycji niż przedsiębiorca mierzący się z regularnymi stawkami za ubezpieczenia społeczne. Tutaj osoba prowadząca własną działalność gospodarczą musi - podobnie jak przy uldze na start - płacić składkę zdrowotną, ale również i resztę składek na ZUS, tyle że w obniżonym wymiarze 30%.
Aby sprawdzić, ile wynoszą składki w ramach preferencji jaką stanowi Mały ZUS przeczytaj artykuł: Składki ZUS w 2024 r.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutDuży ZUS
Po okresie trzech lat (bo tyle wynosi łączny okres wszystkich preferencji wobec organu ubezpieczeniowego) pozostaje nam zacząć zastanawiać się nad odpowiednią formą opodatkowania naszej działalności. W tym zakresie również mamy pewne możliwości.
Jeśli zastanawiasz się nad doborem właściwej formy opodatkowania, skorzystaj z kalkulatora działalności gospodarczej.
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi jaka metoda rozliczenia z urzędem skarbowym jest najbardziej opłacalna. Z tego względu warto przeanalizować swoją sytuację przez pryzmat osiąganych dochodów i innych czynników.