Zasady opodatkowania ryczałtem
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania, która zakłada uproszczenie rozliczeń oraz formalności podatkowych. Podstawą opodatkowania jest przychód, zatem podatnik nie jest uprawniony do rozliczania kosztów uzyskania przychodu.
Wybór ryczałtu pozwala na skorzystanie z niższych stawek podatkowych, jednak pozbawia podatnika możliwości korzystania z ulg, kwoty wolnej od podatku, a także wspólnego rozliczania z małżonkiem.
W ramach Polskiego Ładu wprowadzono 14% stawkę ryczałtu dla usług w zakresie opieki zdrowotnej.
Ważne jest właściwe ustalenie PKWiU
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie wyjaśnia podatnikom, co należy rozumieć przez usługi w zakresie opieki zdrowotnej. Zatem w kwestii kwalifikacji usług należy odwołać się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Zakwalifikowanie wykonywanej przez podatnika działalności do odpowiedniego grupowania PKWiU będzie stanowić podstawę do ustalenia wysokości stawki podatkowej.
Warto przy pamiętać, iż za dokonanie kwalifikacji odpowiedzialny jest podatnik, zatem przed wyborem tej formy opodatkowania i złożeniem zawiadomienia do urzędu skarbowego należy sprawdzić, czy świadczone usługi mieszczą się we właściwym grupowaniu PKWiU.
Brak prawa do zastosowania ryczałtu
Należy pamiętać, iż nie każdy lekarz będzie mógł skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Prawa do stosowania ryczałtu nie będą mieli medycy, którzy uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Z powyższego wynika, iż lekarz, podejmując się współpracy z byłym pracodawcą (przychodnią czy szpitalem), będzie mógł skorzystać z ryczałtu dopiero po upływie dwóch lat od zakończenia takiej współpracy. Ograniczenie to nie ma zastosowania przy świadczeniu usług innych niż dotychczasowe byłemu pracodawcy. Wobec tego, istotny jest zakres świadczonych usług jaki został ustalony w umowie.
Ponadto należy pamiętać o tym, że z ryczałtu nie skorzystają ci lekarze, którzy:
- osiągnęli przychody z działalności gospodarczej w poprzednim roku w kwocie przekraczającej równowartość 2 mln euro;
- korzystali z opodatkowania w formie karty podatkowej;
- korzystali z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
- uzyskiwali przychody z tytułu prowadzenia aptek, kantorów oraz handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
- wytwarzali wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.