Brak możliwości uwzględnienia kosztów
Podstawowym elementem odróżniającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od rozliczenia na zasadach ogólnych bądź w formie podatku liniowego jest brak możliwości pomniejszania podatku o wartość wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi w tej formie. Cechą charakterystyczną ryczałtu jest bowiem opodatkowanie osiągniętego przychodu. W przypadku pozostałych wyżej wymienionych form opodatkowania, podatek jaki musimy zapłacić liczony jest od dochodu, czyli przychodu dodatkowo pomniejszonego o koszty jego uzyskania.
Odrębny mechanizm rozliczeń, jaki reprezentuje forma ryczałtowa, może pomimo mniejszej stawki podatku przyczynić się do mniej korzystnego wyniku podatkowego. Wynika to z tego, że wielu podatników rozliczających dochody na zasadach ogólnych bądź w formie podatku liniowego, jest w stanie doprowadzić do sytuacji, w której wartość przychodu odpowiadała wysokości ponoszonych przez nich kosztów (bądź ją przewyższa, doprowadzając do wystąpienia straty podatkowej). W rezultacie takiego wyniku dochód podlegający opodatkowaniu wynosząc 0 bądź mniej pozostaje dla nich neutralny podatkowo. Zatem mimo wyższych stawek podatku rozliczanego na zasadach ogólnych (odpowiednio 17% i 32%) bądź w formie podatku liniowego (19%), rozliczanie w ten sposób jawi się jako znacznie bardziej atrakcyjne względem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (opodatkowanego co do zasady wedle mniejszych procentowo stawek podatkowych).
Osoby rozliczające PIT-28 za 2021 r. może również zainteresować artykuł dotyczący rozliczenia straty z wynajmu
Ulgi i odliczenia w PIT-28
Mimo braku możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów w rachunku podatkowym osoby rozliczającej się na ryczałcie, istnieje znaczna liczba ulg, które podatnik może odliczyć od podatku. Stanowią one znaczne udogodnienie dla przedsiębiorców rozliczających się za pośrednictwem PIT-28.
Do odliczeń przysługujących ryczałtowcom należą, m.in.:
- ulga na Internet
- ulga na krew dla Honorowych Krwiodawców;
- ulga w przypadku darowizn na OPP i kult religijny;
- ulga termomodernizacyjna;
- ulga w przypadku darowizny na walkę z pandemią;
- ulga rehabilitacyjna (na zakup leków);
- ulga w przypadku darowizn dla placówek oświatowych;
- ulga przy wpłatach na emeryturę IKZE.
Wspólne rozliczenie z małżonkiem
Decydując się na opodatkowanie działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, należy pamiętać, że wybór tej formy pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wybierając ryczałt ewidencjonowany nie można się rozliczać wspólnie również z przychodów opodatkowanych poza ryczałtem, według skali podatkowej. Ryczałt eliminuje taką możliwość rozliczeń. Wyjątkiem jest, gdy ryczałtem opodatkowane są przychody z najmu i dzierżawy prywatnej lub umów podobnych. Wówczas uzyskiwanie takich przychodów nie wyłącza prawa do opodatkowania innych przychodów łącznie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.