Aktualne ceny kryptowalut (Bitcoin przekroczył 200 tys. zł) sprawiają, że ta forma inwestycji cieszy się coraz większym zainteresowaniem – szczególnie w branży IT, ale także ze strony osób dysponujących wolnymi środkami inwestycyjnymi. Inwestycje w kryptowaluty mogą być bardzo intratne, co wynika z generowania dużej ilości transakcji przychodowych i kosztowych. Faktem jest przy tym, że duża część przedsiębiorców nie raportuje przychodów osiągniętych na giełdach mających siedzibę w innych krajach.
Deklaracja PIT-38 dla przychodów z kryptowalut
Specyfika rozliczania przychodów z kryptowalut wynika z faktu, że zazwyczaj wiążą się one z wysokimi kosztami i wydatkami – należy więc pamiętać o właściwym ich dokumentowaniu. W przeciwnym wypadku urząd skarbowy może zakwestionować prawo do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów.
Do roku 2018 niektórzy przedsiębiorcy rozliczali przychody z kryptowalut w ramach działalności gospodarczej – nie stanowiły one odrębnego źródła przychodów. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych oznaczało to opodatkowanie stawką 18% lub 32%.
Obecnie przychody z obrotu kryptowalutami rozliczane są jako dochody z kapitałów pieniężnych. W konsekwencji podatnik chcący je rozliczyć powinien skorzystać z formularza PIT-38, a w nim z sekcji E (DOCHÓD / KOSZTY – ART. 30B UST. 1A USTAWY) – specyficznie dotyczącej odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
Przychody z kryptowalut według nowych przepisów (obowiązujących od 2019 roku), tzn. traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych, objęte są podatkiem PIT w wysokości 19% i naliczanym od osiągniętego dochodu. Możliwe jest pomniejszenie wyliczonego dochodu o koszty uzyskania przychodów poniesione i nieodliczone w latach wcześniejszych.