Umowa zlecenie - podstawowe koszty uzyskania przychodu
Podejmując zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, zleceniobiorca uzyskuje przychód opodatkowany na zasadach ogólnych. Sposób rozliczenia przychodów opodatkowanych we wskazany sposób charakteryzuje się tym, że opodatkowaniu podlega dochód rozumiany jako przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Zleceniobiorcy mogą zastosować dwie podstawowe metody rozliczenia kosztów uzyskania przychodu, które w zależności od charakteru świadczonych usług wynoszą:
- 20% - zryczałtowana stawka kosztów uzyskania przychodu mająca zastosowanie do czynności objętych umową zlecenia, o ile nie dotyczą rozporządzania prawami autorskimi, wartościami niematerialnymi i prawnymi wskazanymi w art. 22 ust. 9 pkt 3;
- 50% - ryczałtowo określone koszty uzyskania przychodu w podwyższonej wartości mają zastosowanie do czynności zleceniobiocy, które wiążą się z przekazaniem m.in. majątkowych praw autorskich.
Więcej na temat autorskich kosztów uzyskania przychodu dowiesz się z artykułu: Autorskie koszty uzyskania przychodu 2024/2025 r.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Umowa zlecenie - jak obliczyć koszty uzyskania przychodu?
Aby prawidłowo ustalić wartość wynagrodzenia zleceniobiorcy należy zastosować następujący wzór obliczeń:
Obliczenie składek na ubezpieczenia społeczne
(wynagrodzenie brutto - składki na ubezpieczenia społeczne opłacane przez zleceniobiorcę) = x
Zastosowanie kosztów uzyskania przychodu
x - (x * stawka kosztów uzyskania przychodu) = y
Wyliczenie składki zdrowotnej
y - (y * 9%) = z
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
(Wynagrodzenie brutto - x - y - z) * 12% = q
Wynagrodzenie netto
Wynagrodzenie brutto - x - y - z - q
Jeśli chcesz obliczyć wartość swojego wynagrodzenia netto zapraszamy do skorzystania z kalkulatora: Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto 2024/2025 r.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutRzeczywiste koszty uzyskania przychodu
Generalną zasadą jest, że płatnik przy obliczaniu wynagrodzenia należnego zleceniobiorcy stosuje zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w stawkach określonych powyżej.
W sytuacji jednak, jeśli wartość wydatków zleceniobiorcy jest wyższa, niż koszty uzyskania przychodu określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (20/50%) art. 22 ust. 10 pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania w rzeczywistą wartość nakładów finansowych poniesionych przy realizacji zlecenia.
Należy pamiętać, że w tym celu zleceniobiorca powinien wykazać związek wydatków z osiągniętym przychodem.