Termin zwrotu nadpłaty w PIT za 2024 r.
Zasadniczo termin zwrotu nadpłaty PIT, który wynika z wypełnionej deklaracji zależy od sposobu jej sporządzenia oraz złożenia we właściwym urzędzie skarbowym i wynosi:
- 45 dni – jest to termin obowiązujący w przypadku rozliczenia deklaracji w formie elektronicznej. Nie ma przy tym znaczenia, czy deklaracja została sporządzona za pośrednictwem rządowego systemu rozliczeniowego (Twój e-PIT, e-Urząd Skarbowy) czy z wykorzystaniem komercyjnych aplikacji do wypełniania zeznań rocznych PIT.
- 3 miesiące – wydłużony czas oczekiwania na zwrot podatku obowiązuje podatników, którzy zdecydowali się na wypełnienie deklaracji PIT w tradycyjnej formie “papierowej” i złożenie formularza bezpośrednio do biura podawczego urzędu skarbowego bądź nadanie go za pośrednictwem operatora pocztowego.
W zależności od indywidualnej sytuacji podatnika oraz wartości wykazanej nadpłaty wyżej wskazane terminy mogą być krótsze - więcej na ten temat w artykule: W jakim terminie nastąpi zwrot podatku?
Niezależnie od sposobu złożenia deklaracji PIT, wyżej wskazane terminy zaczynają swój bieg od dnia doręczenia deklaracji.
W przypadku wysyłki PIT za pośrednictwem operatora pocztowego Poczty Polskiej w formie poleconej, za termin doręczenia deklaracji uważa się moment nadania przesyłki.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2023 rok?
Sprawdź teraz!Rozliczenie PIT za 2024 r. przed 15 lutego
Początkowym dniem rozliczeniowym PIT za 2024 r. jest 15 lutego 2025 r. Mimo tego, że nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby rozliczyć się przed tym dniem, podatnik nie może liczyć na otrzymanie zwrotu nadpłaty PIT w szybszym terminie.
Deklaracje PIT złożone przed połową lutego uznaje się jako złożone 15 lutego 2025 r. Oznacza to, że czas do zwrotu PIT przez urząd skarbowy biegnie dopiero od tego dnia.
W przypadku rozliczenia PIT online za 2024 r. przed 15 lutego 2025 r. (lub tego dnia) ostatni dzień ustawowego terminu przypada na 2 kwietnia 2025 r.
Osoby, które rozliczyły swoją deklarację PIT w wersji papierowej przed 15 lutego mogą liczyć na zwrot nadpłaty podatku najpóźniej do 15 maja 2025 r.
Z czego wynika brak zwrotu podatku w terminie?
Do dnia publikacji niniejszego artykułu podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczenie PIT online 2025 w pierwszym możliwym terminie powinni już otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli do tego momentu nie doszło do przekazania środków przez urząd skarbowy warto sprawdzić, czy nie doszło do zaistnienia jednej z wymienionych okoliczności:
- Nieopłacone należności publicznoprawne – w sytuacji, gdy podatnik nie otrzymał zwrotu podatku, a posiada zaległość podatkową, wykazana nadpłata PIT zostanie zaliczona na poczet nieuregulowanej należności. Do przepadku zwrotu podatku dojdzie również w sytuacji, gdy podatnik posiada również inne zaległości o charakterze publicznoprawnym np. mandaty karne. W takim przypadku warto porównać wartość wykazanej nadpłaty PIT z kwotą nieuregulowanych przez nas zobowiązań;
- Błędy w rozliczeniu PIT – wskazane powyżej ustawowe terminy do realizacji zwrotu nadpłaty PIT obowiązują pod warunkiem, że złożona deklaracja nie wymaga dodatkowej weryfikacji ze strony urzędu skarbowego. W przypadku drobnych pomyłek w zeznaniu rocznym, organ podatkowy może sam dokonać korekty i poinformować o tym podatnika. Wówczas warto przyjrzeć się złożonej deklaracji podatkowej wraz z załącznikami i przeanalizować, czy nie popełniliśmy błędu przy jej wypełnianiu;
- Brak podania numeru rachunku bankowego – w sytuacji, gdy poprawnie wypełniliśmy deklarację podatkową, opieszałość w realizacji zwrotu podatku może wynikać z braku podania numeru rachunku bankowego, na który powinna zostać przekazana nadpłata. W razie niepodania wskazanej informacji, urząd skarbowy dokona zwrotu podatku na adres zamieszkania podatnika podany w złożonej deklaracji PIT. W takim przypadku, czas oczekiwania na zwrot nadpłaty również zostaje wydłużony;
- Złożenie deklaracji do niewłaściwego urzędu skarbowego – często dochodzi do złożenia zeznania rocznego PIT do niewłaściwego urzędu skarbowego. W takim przypadku nawet jeśli wysyłka PIT została dokonana w ostatnim dniu terminu, podatnik nie jest narażony na negatywne konsekwencje z tego tytułu, gdyż omyłkowo wskazany organ podatkowy ma obowiązek przekazać deklarację do właściwego urzędu skarbowego. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że termin na realizację zwrotu nadpłaty będzie wydłużony, a jego bieg rozpocznie się z chwilą doręczenia deklaracji do prawidłowego organu podatkowego.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutMoże się okazać, że brak zwrotu podatku PIT w ustawowym terminie wynika z przyczyn niezależnych od podatnika, a przyczyna tkwi w opieszałości urzędu skarbowego dokonującego rozliczenia PIT. W takiej sytuacji podatnik powinien otrzymać nadpłatę wraz z należnymi odsetkami - w tym celu warto skorzystać z kalkulatora odsetek podatkowych 2024/2025.