Rozliczenie PIT
Osoby, które otrzymały z organu rentowego deklarację PIT-11A, rozliczenie podatku dochodowego za rok 2020 mogą przeprowadzić na kilka możliwych sposobów.
Można nie podejmować żadnych działań, co przyniesie w efekcie zaakceptowanie przez urząd skarbowy automatycznie przygotowanej deklaracji w usłudze Twój e-PIT. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie z uwagi na brak kontroli nad rozliczeniem oraz brak możliwości wybrania organizacji pożytku publicznego, której przekazany zostanie 1% PIT. Dlatego, jeśli już podatnik zdecyduje się na rozliczenie w ramach rządowej usługi Twój e-PIT, zawsze powinien sprawdzić swoją deklarację przed jej zatwierdzeniem.
Inną możliwością jest skorzystanie z któregoś z niezależnych od Ministerstwa Finansów programów do rozliczeń PIT. Aktualnie są to programy bardzo zaawansowane i zapewniające możliwość przeprowadzenia każdego rozliczenia PIT oraz skorzystania z każdej dostępnej dla podatnika ulgi podatkowej. Najczęściej są to również programy przygotowane z myślą o użytkowniku, którego wiedza na temat podatków jest ograniczona i który potrzebuje sprawnego oraz łatwego narzędzia do PIT. Z pewnością jest to alternatywa warta rozważenia dla każdego emeryta i rencisty.
Trzecią możliwością rozliczenia się z fiskusem za rok 2020 jest skorzystanie z tradycyjnych papierowych formularzy. Niewątpliwie jest to najbardziej niekorzystne rozwiązanie z uwagi na trudności w prawidłowym przygotowaniu formularza podatkowego oraz długi czas oczekiwania na zwrot podatku. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu nadpłaty wynosi do 3 miesięcy (w przypadku rozliczenia elektronicznego jest to zaledwie 45 dni).
Przekazanie 1% dla organizacji pożytku publicznego (OPP)
Emeryci i renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-40A i zamierzają przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą wskazać OPP w zeznaniu podatkowym lub w oświadczeniu PIT-OP.
Dodatkowo jak poinformowało Ministerstwo Finansów: „Emeryci i renciści, którzy otrzymali jeden PIT-40A i chcą, by wskazana w ubiegłym roku OPP otrzymała ich 1% podatku, nie będą musieli nic robić, jeśli do 31 marca 2021 r. nie zostanie odwołany stan epidemii. Jeśli natomiast stan epidemii byłby odwołany, to emeryt/rencista będzie musiał sam złożyć PIT-OP lub zeznanie PIT-37 lub PIT-36”.
Jeśli podatnik chciałby przekazać 1% na rzecz tej samej OPP, którą wybrał przed rokiem – nie musi podejmować żadnych działań. W przeciwnym wypadku należy ją wskazać w zeznaniu.