Zagraniczna renta wdowia
W świetle przepisów polskiego prawa podatkowego, osoby zamieszkałe w Polsce, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, mają nieograniczony obowiązek podatkowy i opodatkowują w Polsce wszystkie dochody osiągnięte zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Powyższą zasadę stosuje się z uwzględnieniem zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego podatkowania.
W tym zakresie należy rozróżnić to, czy podatnik otrzymuje rentę zagraniczną z obowiązkowego czy też z dobrowolnego systemu ubezpieczeń socjalnych, bowiem inaczej mogą one być traktowane w poszczególnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Przykładowo, w przypadku umowy polsko-niemieckiej jeżeli podatnik otrzymuje rentę z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, wówczas podlega ona opodatkowaniu wyłącznie w Niemczech.
Zwolnienie z PIT
Należy pamiętać o tym, że ustawa o PIT przewiduje zwolnienie dla wypłat z pracowniczych programów emerytalnych, otrzymywanych przez ich uczestnika lub osoby uprawnione po jego śmierci.
W tym zakresie przez pracownicze programy emerytalne rozumie się pracownicze programy emerytalne utworzone i działające w oparciu o przepisy dotyczące pracowniczych programów emerytalnych obowiązujące w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub w innych państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Zgodnie z tym organy podatkowe uznają, np. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2022 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.1181.2021.2.JK2), iż otrzymywana renta wdowia przez podatnika otrzymywana z niemieckiego pracowniczego programu emerytalnego w Polsce jest zwolniona z opodatkowania PIT.
W takim wypadku podatnik nie jest zobowiązany do wykazywania renty w rozliczeniach rocznych PIT-36 ani PIT/ZG.