Jak rozliczyć się z podatku, gdy jest się rencistą lub emerytem?
W związku z obowiązkiem rozliczeń przez emerytów i rencistów w roku 2021 placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyślą do nich PIT-y rozliczeniowe. Poniżej omówimy najważniejsze formy tych dokumentów z ZUS. Warto pamiętać, aby uwzględnić w rozliczeniach wszystkie dane, które podaje PIT wysłany z ZUS. Można otrzymać w związku z byciem świadczeniobiorcą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzy rodzaje formularzy PIT.
Są to:
- PIT – 11;
- PIT – 11A;
- PIT – 40A.
Poniżej znajduje się szczegółowe omówienie zagadnienia, komu przysługuje określony PIT. Należy pamiętać, że świadczeniobiorca wypełnia z reguły po otrzymaniu PIT z ZUS standardowy PIT-37 lub PIT-36 w związku z możliwością odliczenia dochodu lub podatku.
Zeznanie podatkowe za rok 2020 składamy standardowo w przypadku rencistów i emerytów do końca kwietnia 2021 roku. Mogą oni również przekazać 1% podatku na OPP. W przypadku zmiany w stosunku do roku poprzedniego organizacji, dla której przeznacza się środki z 1%, należy wypełnić PIT-OP. W przeciwnym razie urząd skarbowy przepisze KRS organizacji z poprzedniego roku, na którą podatnik przeznaczył 1%.
Dla kogo określone PIT z ZUS w 2021 roku?
- PIT-40A – przeznaczony jest dla podatnika wtedy, kiedy kwotę podatku cechuje niedopłata, co występuje w sytuacji, gdy suma zaliczek wpłaconych do urzędu skarbowego nie przekracza kwoty wymaganego podatku;
- PIT-11 A – przeznaczony jest dla tych, którzy nie pobierali świadczeń do końca roku podatkowego, mieli nadpłatę lub nie mają świadczeń w okresie rozliczeń podatkowych oraz w niewymienionych tu wypadkach innego rodzaju;
- PIT-11 – stosuje się do zapisania przychodu z innych źródeł niż świadczenia z ZUS oraz w przypadku rozliczania zaliczek na podatek, jeśli podatnik otrzymał świadczenie pogrzebowe lub alimenty.
Trzeba oczywiście pamiętać, aby wysłać swoje rozliczenia w terminie. W tym roku jest to 30 kwietnia 2021 roku. Bycie świadczeniobiorcą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zwalnia ze składania deklaracji podatkowych. W przypadku zaginięcia PIT wydanego przez ZUS można starać się o jego duplikat.