Aktualny model działania Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) zostanie zmieniony. W efekcie projektowanych zmian OFE przestaną działać, a środki w nich zgromadzone zostaną przeniesione na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub do ZUS.
Według projektodawców nowe rozwiązanie ma prowadzić do wzrostu oszczędności emerytalnych Polaków za sprawą upowszechnienia IKE. Jego efektem ma również być odbudowanie zaufania do polskiego systemu emerytalnego, tj. wyraźne oddzielenie systemu dobrowolnego i prywatnego oraz powszechnego i obowiązkowego.
Obecnie w Otwartych Funduszach Emerytalnych jest ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku wynosi 9.689 zł.
Najważniejsze rozwiązania
OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne prowadzące IKE.
Każdy ubezpieczony będzie miał możliwość wyboru, przy tym domyślne będzie przeniesienie środków z OFE na IKE i jego dalsze dobrowolne zasilanie. Nastąpi to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności ze strony oszczędzających.
Oszczędności zgromadzone w IKE będą prywatne i dziedziczone – w przeciwieństwie do tych zgromadzonych w ZUS.
W sytuacji, gdy członek OFE skorzysta z prawa do przeniesienia pieniędzy do ZUS, środki te zostaną w całości zapisane na koncie ubezpieczonego prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.
Wypłata środków z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego – będzie także wolna od obciążenia podatkiem.
Opłata przekształceniowa
Ponieważ emerytury z ZUS są obciążone podatkiem PIT, ze środków OFE zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15% wartości aktywów OFE. Opłata zostanie rozłożona na 2 raty, obie płatne w 2022 r. Płatnikiem będą specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte powstałe z przekształcenia OFE.
Dwa subfundusze w IKE
W funduszach prowadzących IKE będą wydzielone dwa subfundusze. W okresie 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą przenoszone do subfunduszu, który ma ostrożniejszą politykę inwestycyjną.
Koniec z tzw. „suwakiem” OFE
Istotnym założeniem nowelizacji jest likwidacja tzw. „suwaka”, który pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE.