Jak się okazuje – podobnie z resztą, jak to miało miejsce w ubiegłym roku – przygotowane przez KAS zeznanie oraz jego wysyłka mogą przysporzyć podatnikom niemało kłopotów. Z jakimi błędami może mieć podatnik do czynienia i w jaki sposób można zweryfikować poprawność udostępnionego w usłudze Twój e-PIT zeznania?
Usługa Twój e-PIT
Usługa Twój e-PIT polega na przygotowaniu przez KAS i udostępnieniu na specjalnie przeznaczonej do tego celu stronie Ministerstwa Finansów gotowego zeznania rocznego za rok 2019.
Logując się do usługi Twój e-PIT, ma podatnik następujące możliwości do wyboru:
- sprawdzenie wszystkich ubiegłorocznych (za 2018 r.) zeznań, jakie podatnik przesłał do urzędu skarbowego;
- sprawdzenie wszystkich informacji PIT-11 za 2019 r. przesłanych przez pracodawcę do urzędów skarbowych;
- sprawdzenie udostępnionego zeznania rocznego za 2019 r., a następnie:
-
- zaakceptowanie go bez poprawek i przesłanie do urzędu skarbowego;
- dokonanie w nim zmian, zaakceptowanie i przesłanie do urzędu skarbowego;
- odrzucenie przygotowanego przez KAS zeznania rocznego za 2019 r. i przygotowanie od początku nowego zeznania w usłudze Twój e-PIT, po czym zaakceptowanie go i przesłanie do urzędu skarbowego;
- odrzucenie przygotowanego przez KAS zeznania rocznego za 2019 r. i przygotowanie nowego poza usługą Twój e-PIT;
- niepodejmowanie żadnych działań – w takiej sytuacji przygotowane przez KAS zeznanie roczne za 2019 r. zostanie automatyczne zaakceptowane 30 kwietnia 2020 r.
Nie zaleca się korzystania z ostatniej możliwości, tj. nie robienia absolutnie niczego w związku z udostępnionym przez KAS zeznaniem rocznym za 2019 r. Dlaczego? Ponieważ udostępnione zeznanie może zawierać różnorakie błędy lub też w ogóle może go zabraknąć w usłudze Twój e-PIT z różnych przyczyn.
Problemy z logowaniem
W pierwszych dniach działania usługi Twój e-PIT podatnicy napotykali problemy z logowaniem nawet pomimo poprawnego wprowadzenia wszystkich danych liczbowych. Trudności te wynikały z przeciążeń serwerów ministerialnych.
W związku z tym tematem warto wspomnieć o bardzo istotnej komplikacji. Do serwisu Twój e-PIT będą próbowały, z pewnością, zalogować się osoby, których przychód za zeszły rok opiewał na 0zł, tj. osoby, które nie osiągnęły żadnego przychodu. W takim wypadku system może nie dopuścić podatnika zalogowania się poprzez wpisanie kompletu danych identyfikacyjnych i podatkowych. Przy tym ilość prób logowania została ustalona jedynie jako 3. Dla tych podatników przewidziane zostało zalogowanie się za pomocą profilu zaufanego ePUAP.
Zeznanie niekompletne lub brak zeznania
Najczęstsze mankamenty występujące w usłudze Twój e-PIT to brak przygotowanego zeznania rocznego lub zeznanie ze zbyt niskim przychodem w stosunku do tego, który faktycznie podatnik uzyskał w 2019 r.
Trzeba jednak przyznać, iż odpowiedzialnością za tego typu błędy nie zawsze można obarczyć stronę ministerialną. Dla przykładu pracodawca podatnika mógł wysłać z opóźnieniem informacje o uzyskanym przez niego przychodzie, tj. PIT-11 za 2019 r. W takim wypadku odpowiednie dane z niego wynikające mogły nie znaleźć się w przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową zeznaniu rocznym.
Należy pamiętać, że w usłudze Twój e-PIT można w prosty sposób sprawdzić:
numer NIP i nazwę każdego pracodawcy, który wysłał informację o uzyskanym przez pracownika przychodzie PIT-11;
przejrzeć wszystkie informacje PIT-11, ponieważ są ona załączone, jako kompletny dokument.
Uwaga na ulgi w usłudze Twój e-PIT
Logując się do serwisu Twój e-PIT i sprawdzając przygotowane przez KAS zeznanie roczne, podatnicy zasadniczo powinni mieć do czynienia z analogicznymi ulgami, jak to miało miejsce w zeszłym roku. Ponadto w przypadku przekazywania 1% podatku, odbiorcą powinien być ten sam podmiot co przed rokiem.
Jednak w pierwszych dniach funkcjonowania tegorocznej edycji serwisu okazało się, że wielu podatników stwierdza ulgi w zawyżonych lub w zaniżonych wartościach. Dlatego też podatnicy powinni dokładnie zweryfikować ulgi, do których mają prawo i dopiero wtedy sprawdzić zawartość rocznego rozliczenia w serwisie ministerialnym Twój e-PIT.
Składki ZUS podlegające odliczeniu oraz kwoty podatków
Zarówno w zeszłym, jak i w tym roku część podatników spotkało się z niezgodnością wartości składek ZUS i końcowego podatku.
Zdarza się, iż pomimo przekazania do urzędów skarbowych przez pracodawcę prawidłowych informacji w PIT-11, w usłudze Twój e-PIT widnieje suma składek na ubezpieczenie społeczne (oraz zdrowotne) w kwocie zaniżonej. Z tego powodu obliczony przez administrację skarbową podatek będzie występował w przygotowanym dla podatnika zeznaniu rocznym, w nieprawidłowej wysokości. Dlatego zaleca się, by w udostępnionym elektronicznie zeznaniu rocznym sprawdzić sumę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ze wszystkich informacji PIT-11 i porównać ją z kwotą zawartą w przygotowanej przez KAS deklaracji PIT.
Obok składek ZUS warto przyjrzeć się jeszcze sumie pobranych zaliczek na podatek dochodowy przez pracodawców – zdarza się bowiem, że i w tej kwestii podatnicy mają zastrzeżenia. Weryfikacja polega w tym wypadku na zsumowaniu wszystkich zaliczek pobranych na podatek dochodowy i wykazanych w formularzach PIT-11 przez pracodawców. Suma ta powinna być zgodna z kwotą pobranych zaliczek na podatek dochodowy wykazaną w przygotowanym przez KAS zeznaniu rocznym za 2019 r.
Uwaga na dane identyfikacyjne
Niektórzy podatnicy spotkali się w udostępnionym zeznaniu rocznym z brakami w postaci pustych pól przy niektórych danych indentyfikacyjnych (rzadziej adresowych), np. numer PESEL.
W związku z tym należy sprawdzić podstawowe dane identyfikacyjne podatnika, jak też, np. w przypadku odliczenia ulgi na dzieci – prawidłowość wszystkich numerów PESEL dzieci.
Ulga dla młodych
Wielu młodych podatników logując się do usługi Twój e-PIT, zauważy, iż z powodu funkcjonowania od 1 sierpnia 2019 r. nowej ulgi dla młodych, w stosunku do ich przychodów zwolnionych z podatku PIT przed ukończeniem 26 roku życia (przy założeniu, iż złożyli stosowane oświadczenie pracodawcy) kwota kosztów uzyskania przychodów uwzględniona została w zeznaniu rocznym także za okres zwolnienia przychodów z podatku PIT.
Natomiast w art. 22 ust. 3b ustawy o PIT prawodawca podkreśla, iż w przypadku zastosowania ulgi dla młodych koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia, stosuje się w wysokości nieprzekraczającej tej części przychodów z danego źródła, która podlega opodatkowaniu.
W takim przypadku koszty uzyskania przychodów ustalane od przychodu zwolnionego z PIT winny równać się 0zł.