Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na pomoc organizacjom
Obecnie możliwość ujęcia wydatków na darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju jest w dużej mierze wyłączona z kosztów uzyskania przychodów na co wskazywaliśmy w artykule Uwzględnienie darowizny w kosztach uzyskania przychodu
Analogiczne regulacje dotyczące kosztów w tym zakresie znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Trwają prace nad modyfikacją dotychczasowych zapisów ustawowych. Niestety preferencja podatkowa będzie ograniczona w czasie a jej obowiązywanie jest planowane na okres od 24 lutego do 31 grudnia 2022 roku.
Obywatele Ukrainy muszą rozliczyć się z otrzymanych darowizn
Co do zasady, obowiązkiem podatkowym z tytułu podatku od spadków i darowizn objęty jest każdy obdarowany w związku z nabyciem własności rzeczy i praw majątkowych. Obowiązujące brzmienie ustawy o podatku od spadków i darowizn nie zwalnia od podatku obywatela innego kraju, który przebywa na terytorium Polski i otrzymuje na własność rzecz lub prawo majątkowe w ramach darowizny. Jak sygnalizowaliśmy w artykule Podatek od darowizny dla cudzoziemca w Polsce obywatel Ukrainy otrzymując wszelkiego rodzaju datki nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku, o ile wartość darowizny nie przekroczy 4 092 zł w ciągu 5 lat. Przekroczenie wskazanego progu wiąże się z powstaniem zobowiązania podatkowego.
Zgodnie z dzisiejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów, trwają prace legislacyjne nad zwolnieniem z tego podatku dla nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy własności rzeczy lub praw majątkowych. Zwolnienie ma być zaprojektowane na potrzeby niesienia pomocy obywatelom Ukrainy stąd ogłoszono, że będzie ograniczone w czasie. Ostatnią chwilą na skorzystanie z tej preferencji podatkowej będzie 31 grudnia 2022 roku.
Wszelki przejaw pomocy bez PIT
Jak zostało zapowiedziane wiceministra finansów w dniu 3 marca 2022 roku, trwają prace nad szerokim zwolnieniem w podatku dochodowym od osób fizycznych, które ma znacząco przyczynić się do ukształtowania neutralności podatkowej obywatela Ukrainy w Polsce
„Nowe przepisy zwolnią z PIT wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju (pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne). Ustawa nie będzie tych świadczeń szczegółowo wymieniać ze względu na ich dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji w jakiej znalazł się uchodźca. Taką nieopodatkowaną pomocą może być np. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności, sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki i kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych”.
Jednocześnie nie podano terminu zakończenia prac legislacyjnych prowadzonych w powyższym zakresie.