Ryczałt czy skala podatkowa?
Wielu podatników rozliczających się dotychczas na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), w obawie przed zwiększeniem ich obciążeń fiskalnych w 2022 roku, podjęło decyzję o przejściu na ryczałt. U podstaw ich wyboru leżała w szczególności preferencyjna wysokość składki zdrowotnej oraz niższa stawka podatku. W obliczu zapowiadanych zmian w PIT - mających wejść w życie jeszcze w 2022 roku - ryczałt nie stoi na równie konkurencyjnej pozycji względem skali podatkowej, jak to miało miejsce jeszcze na początku roku. W związku z obniżeniem stawki podatku PIT dla osób osiągających dochody do 120 000 zł oraz kolejnymi preferencjami podatkowymi, ogólne zasady rozliczania się z fiskusem mogą z powrotem zyskać na popularności. Wynika to dodatkowo z faktu, iż osoby będące na skali podatkowej będą mogły skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości aż 30 000 zł oraz pomniejszą swój podatek o wartość poniesionych kosztów.
Termin na zmianę formy opodatkowania
Większość podatników prowadzących swoje działalności gospodarcze, nie może już dokonać zmiany formy opodatkowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca ma czas na zmianę sposobu rozliczeń na podatek liniowy lub ryczałt w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął swój pierwszy przychód w danym roku. Wyjątkiem jest wyłącznie sytuacja, w której pierwszy taki przychód wystąpił w grudniu – wtedy przedsiębiorca może przejść na inną formę opodatkowania w terminie do końca roku.
Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca w danym roku, pierwszy swój przychód osiągnął w styczniu, czas na zmianę formy opodatkowania ma wyłącznie do 20 lutego (w 2022 roku do 21 lutego).
Ponowny wybór sposobu opodatkowania
Zakończyły się konsultacje publiczne nowelizacji ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw. W ich wyniku doszło do jednoznacznego zaprzeczenia ze strony Ministerstwa Finansów, jakoby miałaby być możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania jeszcze w tym roku.
Resort nie wyklucza jednak dodania do nowelizacji przepisu, w świetle którego możliwy byłby ponowny wybór sposobu rozliczeń z fiskusem, tyle że w formule ex post - przy rozliczeniu rocznym dokonywanym w 2023 roku za miniony rok podatkowy.
Ryczałtowcy powinni dokumentować wydatki
Niezależnie od sposobu przywrócenia wyboru formy opodatkowania, ryczałtowcy powinni zmienić zasady ewidencjonowania wydatków ponoszonych w ramach wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Poza ww. atutem jakim była preferencyjna wysokość składki zdrowotnej, wielu podatników wybrało ryczałtową formę opodatkowania również z uwagi na mniejsze obowiązki ewidencyjne w tym zakresie.
Ryczałtowcy rozważający zmianę formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową, winni zacząć dokumentować ich wydatki, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych/podatku liniowym. Ponadto dla możliwości następczego uwzględnienia tych wydatków w rachunku podatkowym, może okazać się konieczne gromadzenie dowodów księgowych i innych dokumentujących poniesienie wydatku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.