Wspólne rozliczenie z małżonkiem na nowych zasadach
W deklaracjach składanych za 2020 r. ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem mogli skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy pozostawali w związku małżeńskim oraz związanej z nią wspólności majątkowej przez cały rok. Na chwilę obecną, ze wspólnego rozliczenia mogą skorzystać również te pary, które zawarły związek małżeński w trakcie roku. Jest to rozwiązanie przewidziane dla osób, których małżeństwo wraz ze stanem wspólności majątkowej nie ustały przed 31 grudnia 2021 roku.
Należy zauważyć, iż konstrukcja znowelizowanych przepisów o PIT pozwala na skorzystanie ze wspólnego rozliczenia przez młode pary nawet w sytuacji, gdy zawrą małżeństwo w ostatnim dniu 2021 roku.
Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem: Rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem
Ostatni rok wspólnego rozliczenia z dzieckiem przez samotnych rodziców
Wspólne rozliczenie osoby samotnie wychowującej z dzieckiem przebiega w sposób analogiczny do PIT z małżonkiem. W pierwszej kolejności dokonuje się zsumowania dochodów osiągniętych przez rozliczającego się podatnika wraz z dzieckiem. Dochodem jest przychód obniżony o koszty jego uzyskania. Uzyskana kwota powinna być następnie podzielona na pół. Od tak uzyskanej podstawy opodatkowania oblicza się należny podatek, który ulega podwojeniu.
Jak można zauważyć, omawiana preferencja pozwala na znaczne zmniejszenie obciążeń podatkowych. Zeznanie roczne za 2021 r. będzie jednak ostatnim, w ramach którego osoby samotnie wychowujące będą mogły skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem. W 2022 r. w jego miejsce wstąpi ulga w wysokości 1 500 zł, która stanowi odliczenie wskazanej kwoty od podstawy opodatkowania.
Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem: Ostatni rok wspólnego rozliczenia z dzieckiem przez osoby samotnie wychowujące
Dodatkowa kategoria wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej
W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczenia od dochodu będzie można dokonać z uwzględnieniem nowej kategorii wydatków limitowanych. Wśród nich można zaliczyć w szczególności wydatki poniesione na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady, wkłady anatomiczne w wysokości nie większej niż 2 280 zł w roku podatkowym.
Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem: Ulga rehabiitacyjna
Nowe zasady rozliczenia ulgi prorodzinnej dla opiekunów pozostających bez porozumienia
Znowelizowane przepisy o PIT przyjmują zasadę, w świetle której rodzice lub opiekunowie prawni będący podatnikami - ustalają między sobą kwotę do odliczenia w dowolnej proporcji. Dopiero w sytuacji braku porozumienia pomiędzy nimi, co do przypisania udziału w uldze na dziecko przez każdego z nich, stosowana będzie reguła, wedle której odliczenie nastąpi w częściach równych. W pozostałych przypadkach ulgę w pełnej wysokości stosuje podatnik, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania.
Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem: Ulga prorodzinna