Podatek minimalny CIT
Podatek minimalny CIT wywołuje dużo emocji wśród przedsiębiorców, gdyż jest całkowicie oderwany od istoty daniny, w ramach której został wprowadzony. Generalną regułą na gruncie rozliczeń PIT oraz CIT jest opodatkowanie dochodu rozumianego jako przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Podatek minimalny CIT wychodzi naprzeciw istocie podatku dochodowego i jest pobierany od podatników CIT, którzy:
- ponieśli stratę ze źródła przychodów innych niż stanowiące zyski kapitałowe albo
- osiągnęli udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych, w wysokości nie większej niż 1%.
Na etapie ogłoszenia projektowanych zmian, nie odnotowano dużego sprzeciwu przedsiębiorców z uwagi na pierwotne założenia ograniczające grono podatników zobowiązanych do podatku minimalnego CIT. Jak gwarantowano na początku, wskazana regulacja miała objąć swoim zakresem wyłącznie największe podmioty, które unikały opodatkowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, głównie poprzez generowanie straty podatkowej. Jak się jednak okazało ustawodawca postanowił ostatecznie rozszerzyć adresatów ww. normy i objął nią niemal wszystkich podatników CIT.
Zawieszenie bądź likwidacja podatku minimalnego CIT
Na chwilę obecną ustawodawca obnosi się z zamiarem przynajmniej zawieszenia poboru podatku minimalnego CIT. Niewykluczone jest jednak, że w szeregu przepisów ustawy nowelizującej zasady rozliczeń podatników CIT pojawi się również propozycja całkowitego wykreślenia zapisów wprowadzających tzw. podatek od spółek.
Kiedy poznamy projekt ustawy?
Zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami dotyczącymi efektu prac nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, z treścią projektu ustawy będziemy mogli zapoznać się w drugiej połowie kwietnia 2022 roku. Dla wielu podatników CIT jest to za późno aby móc dokonać rzetelnych przygotowań pod kolejną rewolucje podatkową. Nowelizacja przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. O ile planowane modyfikacje będą ograniczać się do rozwiązań przychylnym podatnikom CIT - jak likwidacja tzw. podatku minimalnego CIT - kwartalny okres na przygotowanie się do zmian należy ocenić jako wystarczający.
Jak wskazywaliśmy w artykule Komplementariusze spółek komandytowo-akcyjnych również objęci składką zdrowotną nowelizacje przepisów podatkowych mogące przyczynić się do niekorzystnych rozliczeń podatników nie mogą być wprowadzane w trakcie roku podatkowego z uwagi na zastrzeżenia konstytucyjne.