Składka zdrowotna – zmiany
Zmieni się wysokość składki zdrowotnej dla firm rozliczających się na podstawie podatku liniowego (19%), ryczałtu lub karty podatkowej. Wysokość składki zdrowotnej w przypadku podatku liniowego będzie wynosić od 2022 r. 4,9% – przedsiębiorcy na podatku liniowym zapłacą prawie o połowę mniej, niż pierwotnie zakładano.
W przypadku ryczałtowców składka zdrowotna będzie niska oraz bardzo prosta do zastosowania i wyniesie 9% liczonych od podstawy. W przypadku firm o rocznych przychodach do 60 000 zł podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60% przeciętnego wynagrodzenia. Przy przychodach do 300 000 zł będzie to 100% przeciętnego wynagrodzenia, a przy jeszcze wyższych – 180% przeciętnego wynagrodzenia.
Dla osób rozliczających się kartą podatkową podstawą obliczenia 9% składki będzie nie wysokość średniego wynagrodzenia, a wysokość minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że składka zdrowotna będzie niższa prawie o połowę.
Precyzyjne warunki ulgi na powrót
Ulga będzie dostępna dla osób, które mają polskie obywatelstwo, Kartę Polaka i przez ostatnie 3 lata nie miały rezydencji podatkowej w Polsce. Fakt zamieszkiwania poza Polską będzie mógł zostać potwierdzony nie tylko certyfikatem rezydencji, ale również innymi dokumentami, np. zaświadczeniami wydawanymi przez administracje innych państw oraz dokumentami dotyczącymi pracy lub zameldowania za granicą.
Dłuższy okres na rozliczenie ulg
Na nowych korzystnych zasadach będzie można rozliczyć następujące ulgi: ulgę na ekspansję (przez 6 lat), ulgę na zabytki (przez 6 lat), ulgę na terminal (przez 6 lat), ulgę na prototyp (przez 6 lat).
Estoński CIT
Projekt przewiduje zniesienie limit przychodowego i dopuszczenie do Estońskiego CIT spółdzielni, spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Zniknie także opodatkowanie na wejściu i na wyjściu.
Podatek od dużych korporacji
Odpowiedzią MF na apele sektora MŚP ma być podatek od wielkich koncernów, wzorowany na rozwiązaniach, które sprawdziły się m.in. w USA, w Kanadzie, w Austrii i we Włoszech.
Podatek od dużych korporacji wzorowany jest na rozwiązaniach stosowanych m.in. w USA, w Kanadzie, w Austrii i we Włoszech. Podatek ma według swoich założeń nie obciążać inwestorów i nie wpływać negatywnie na atrakcyjność inwestycyjną Polski. Nie mają mu podlegać firmy ponoszące realne wydatki inwestycyjne. Od podatku będzie odliczany zapłacony w Polsce CIT, co oznacza, że nie zapłacą go te firmy, które realnie płacą w Polsce podatki.
Regulacja dotyczyć będzie spółek kapitałowych, których udział dochodów w przychodach wynosić będzie mniej niż 1%. Podatek wynosie 0,4% przychodów plus 10% nadmiarowych płatności biernych.
Podatkiem od dużych korporacji (minimalnym) zostanie objętych zaledwie kilka procent firm – głównie największe korporacje unikające płacenia podatków w Polsce. Z rozwiązania mają skorzystać firmy niestosujące schematów optymalizacyjnych – będą według MF bardziej konkurencyjne względem tych, które korzystają z optymalizacji podatkowej.