Polski Ład i niskie podatki
Kolejnym elementem Polskiego Ładu, który budzi wątpliwości w kontekście zapowiedzi „historycznego obniżenia podatków” stały się propozycje zapisów dotyczących opodatkowania wykupu samochodu leasingowego do majątku prywatnego w ramach działalności gospodarczej.
Prywatny wykup samochodu służbowego
Proponowane zapisy Polskiego Ładu zdecydowanie utrudnią przedsiębiorcom wykup samochodu do majątku prywatnego, jeśli jego raty leasingowe były wnoszone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Według rządu tego rodzaju proceder jest działaniem na granicy prawa i nie ma precedensu na gruncie prawa europejskiego. Zamierzeniem rządu jest zdecydowane ograniczenie tego zjawiska.
Wyższe opodatkowanie
Rząd zamierza ograniczyć prywatny wykup samochodów poleasingowych za pomocą wyższego opodatkowania tego typu transakcji. Począwszy od roku 2022 wykupienie samochodu, a następnie przeniesienie go do majątku prywatnego będzie się wiązać z opłaceniem nie tylko podatku dochodowego, lecz także podatku VAT. Planowane jest także wydłużenie okresu obciążenia sprzedaży podatkami z sześciu miesięcy do pięciu lat (począwszy od roku, w którym została opłacona ostatnia rata).
Wykup samochodu – wysoki podatek VAT
Kluczowe znaczenie w zmianach przepisów dotyczących wykupu poleasingowego samochodu do majątku prywatnego ma zmiana zasad naliczania podatku VAT. Od początku przyszłego roku podatek VAT nie będzie już mógł być naliczany od ostatniej raty kredytowej, czyli raty wykupu (najczęściej był to 1%). Podatek VAT będzie w rezultacie naliczany od realnej wartości pojazdu. W efekcie nastąpi radykalny wzrost obowiązkowej kwoty tego podatku, która będzie związana z wykupem pojazdu.