Jak to działa? Usługa Twój e-PIT
Usługa Twój e-PIT z 2021 roku to system rozliczeń podatkowych strony rządkowej e-Urząd Skarbowy (e- US). Jest on dostępny na internetowej stronie rządowej od lutego 2021 rok. W usłudze Twój e-PIT przygotowano potężną ilość danych na temat podatników przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową.
Usługa Twój e-PIT dysponując automatycznie wypełnionymi PIT podatników za rok 2020 – według Ministerstwa Finansów jest systemem rozliczeń nie tylko wygodnym, ale również bezpiecznym – jednak początki w tym roku były trudne (np. błędy systemu przy logowaniu). Podatnik rozliczający się z Twój e -PIT ma również możliwość sprawdzenia historii swoich e-PIT-ów. Podatnicy rozliczający się przez Internet otrzymają zwrot podatku w przeciągu 45 dni.
Na stronie Twój e-PIT można znaleźć często prawie gotowe już rozliczenia podatników wybranych deklaracji PIT:
- PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT -36 – dla tych osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej w 2020 roku.
- PIT-OP – możliwość przekazania w 2021 roku 1% podatku dla OPP.
Co mówi rząd w sprawie rekordu rozliczeń online w Polsce w 2021 roku?
Tadeusz Kościński – Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej jest świadomy, że nastąpił przełom w 2021 roku w polskich rozliczeniach elektronicznych i rozliczenia cyfrowe cieszą się ogromną popularnością. Stwierdza on: „Najlepszym dowodem są zawsze liczby. A nasze dane wskazują, że usługa Twój e-PIT cieszy się jeszcze większą popularnością niż rok temu. Na naszym liczniku wybił milion złożonych zeznań, a ich liczba rośnie z godziny na godzinę. Rok temu o tej porze złożonych deklaracji podatkowych było około 100 tys. mniej”.
Jednocześnie resort finansów będzie rozwijał kierunek cyfryzacji usług podatkowych, wychodząc naprzeciw potrzebom podatników, jak stwierdza Kościński. W swojej wypowiedzi dodaje: „Bardzo nas cieszy, że podatnicy tak chętnie korzystają z naszych e-rozwiązań. Pokazuje nam to słuszność obranego przez nas kierunku działania. Kierunku na cyfryzację jak największej liczby usług administracji skarbowej i większego otwarcia na podatników”. Można spodziewać się więc coraz doskonalszych narzędzi do rozliczeń podatkowych i wygodniejszego systemu tych rozliczeń.