31 maja wydano – w odpowiedzi na wnioski o umorzenie złożone przez przedsiębiorców – pierwsze decyzje w sprawie umorzenia subwencji przyznanych przedsiębiorcom w zakresie Tarczy finansowej 1.0. Do tej pory PFR otrzymał łącznie 250 tys. wniosków o umorzenie. Ze słów Pawła Borysa, Prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wynika, że zdecydowana większość firm uzyska umorzenie (w wysokości średnio około 60%), ponieważ większość firm utrzymała zatrudnienie.
Wniosek o umorzenie subwencji z PFR
Przedsiębiorcy, którzy korzystali z subwencji w ramach Tarczy Finansowej 1.0., uzyskają dostęp do formularza, który będzie podstawą do umorzenia subwencji – procedura ta zostanie zainicjowana przez bank, za którego pośrednictwem przedsiębiorca zawarł umowę o subwencję. W okresie do 12 miesięcy od wypłacenia subwencji finansowej bank przedstawi przedsiębiorcy propozycję PFR dotyczącą zakresu podlegającej zwrotowi subwencji finansowej – będzie to częściowo przygotowany formularz oświadczenia o rozliczeniu. Niektóre pola formularza wciąż jednak będą wymagały wypełnienia przez beneficjenta. Propozycja PFR ma zostać sporządzona na podstawie informacji uzyskanych przez PFR z różnych baz danych m.in. ZUS, Ministerstwa Finansów lub KAS.
Umorzenie subwencji i podatek
Wciąż budzi wątpliwości kwestia zwolnienia umorzonej części subwencji z podatku. Z wypowiedzi Prezesa PFR Pawła Borysa wynika, że decydująca będzie w tej sprawie interpretacja Ministerstwa Finansów, która wciąż nie została wydana. Według niego z wcześniejszych deklaracji Ministerstwa wynika, że istnieje szansa na pozytywną decyzję i zwolnienie umorzonej części subwencji z podatku.