Co to jest PIT?
PIT (skrót od ang. Personal Income Tax) to podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek dochodowy można określić jako podatek od zysku. Podatek, to pewna część z zysku, dochodów uiszczana państwu. W zależności od kategorii dochodów są różne stawki podatku; od 8,5 do 32%.
PIT-em potocznie nazywamy zeznania roczne, w których wykazujemy należny podatek dla państwa. W zależności o rodzaju dochodów są różne PIT-y; PIT-37, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.
Kiedy musimy wypełnić PIT?
PIT-y wypełniamy po zakończeniu roku podatkowego (pokrywa on się z rokiem kalendarzowym). PIT mamy obowiązek wypełnić, gdy uzyskaliśmy pierwszy dochód z pracy.
Jeżeli była to umowa o pracę, to pracodawca do końca lutego przysyła nam PIT-11, na podstawie którego wypełniamy odpowiednie zeznania podatkowe roczne.
Jeżeli pracowaliśmy na umowę zlecenie i wartość jednej umowy nie przekraczała 200 zł, to nie musimy wypełniać ani składać PIT, ponieważ pracodawca był zobowiązany pobrać odpowiedni podatek w ciągu roku i odprowadzić go od urzędu skarbowego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule “umowa zlecenie”.
Zeznanie podatkowe PIT
W zależności od rodzaju dochodu wypełniamy inne zeznanie roczne. Do zeznań rocznych zaliczamy:
- PIT-37, to najpopularniejsze zeznanie podatkowe. Wypełniamy je, gdy osiągnęliśmy dochód z pracy, z emerytur, rent, praw autorskich, umów zlecenie.
- PIT-36, to zeznanie przeznaczone dla osób, które prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (czyli wg 18,32%), uzyskały dochód z zagranicy lub do swoich dochodów doliczają dochody małoletnich dzieci.
- PIT-36L, to PIT, który rozliczają osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo (czyli 19-procentową stawką podatku).
- PIT-28, to formularz, który wybierają osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem lub w ubiegłym roku uzyskały dochód z najmu prywatnego, okazjonalnego.
- PIT-38, to druk, w którym wykazujemy dochody z papierów wartościowych, giełdy, z kapitałów pieniężnych.
- PIT-39, to PIT, w którym należy ująć dochody ze sprzedaży nieruchomości, jeśli od dnia nabycia do dnia sprzedaży nieruchomości nie minęło pięć lat.
Jeśli osiągnęliśmy zysk z różnych źródeł, to składamy kilka PIT-ów, np. jeśli pracowaliśmy i wypracowaliśmy zysk na giełdzie, to wypełniamy PIT-37 oraz PIT-38.
Załączniki do PIT
W załącznikach do PIT; PIT-O oraz PIT-D wykazujemy należne nam ulgi, które obniżają podatek. Do ulg podatkowych zaliczamy; ulgę internetowa, ulgę prorodzinną, ulgę rehabilitacyjną, ulgę z tytułu darowizn (w tym oddanie krwi), ulgę na ikze, ulgi mieszkaniowe.
O ulgach podatkowych przeczytamy w artykule: Ulgi i odliczenia
Istnieją również załączniki, w których należy wyodrębnić pewne dochody (czyli wpisujemy je do zeznania głównego oraz w danym załączniku):
- PIT-ZG - służy do wykazania dochodów z zagranicy,
- PIT-M - służy do wykazania dochodów małoletnich dzieci,
- PIT-B - służy do wykazania dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową lub liniowo,
- PIT-28/A oraz PIT-28/B - służą do wykazania dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtowo.
Kiedy musimy złożyć PIT do urzędu skarbowego
PIT-28 należy złożyć do 30 stycznia (a gdy 30 stycznia wypada w dzień wolny od pracy, to do pierwszego dnia roboczego następującego po 30 stycznia) - PIT można złożyć wcześniej, ważne by nie przekroczyć powyższego terminu, w którym należy również zapłacić podatek wynikający z zeznania.
Pozostałe PIT-y należy złożyć do 30 kwietnia (a gdy 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, to do pierwszego dnia roboczego następującego po 30 kwietnia) - PIT można złożyć wcześniej, ważne by nie przekroczyć powyższego terminu, w którym należy również zapłacić podatek wynikający z zeznania, jeśli w rozliczanym PIT wyszedł nam podatek do zapłaty.
Kiedy trzeba zapłacić podatek, a kiedy dostaniemy zwrot
W ciągu roku pracodawcy pobierają z naszego wynagrodzenia zaliczki na podatek i odprowadzają je do urzędu. Jeśli okazało się, że pracodawca pobrał za mało zaliczek niż powinien (np. dwie osoby uwzględniły kwotę wolną od podatku, którą uwzględnić można tylko raz), to w naszym zeznaniu rocznym wyjdzie podatek do zapłaty. Jeśli natomiast pracodawca pobrał od nas za dużo zaliczek (pracodawcy nie uwzględniają ulg i preferencji podatkowych) niż powinien, to w naszym zeznaniu rocznym wyjdzie nadpłata podatku - jest to przysługujący nam zwrot.
Na zapłatę podatku mamy czas do 30 kwietnia lub 30 stycznia (PIT-28). Na zwrot podatku urzędy mają maksymalnie trzy miesiące od dnia otrzymania PIT.
Przy rocznym rozliczeniu podatku można skorzystać z takich preferencji jak rozliczenie ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Te sposoby rozliczenia są korzystniejsze niż rozliczenie indywidualne.