Jak rozliczyć PIT 2020?
W tym roku PIT można rozliczyć za pomocą komercyjnych programów do rozliczeń podatku dochodowego, rządowej usługi Twój e-PIT lub przygotowując tradycyjny drukowany formularz. Należy pamiętać, że w usłudze Twój e-PIT deklaracja PIT- 36 nie zostanie automatycznie zaakceptowana (należy to zrobić samodzielnie).
Niezależnie od wybranej formy rozliczenia podatkowego podatnicy chcący skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych muszą samodzielnie uzupełnić dane w formularzu. W razie wystąpienia wątpliwości co właściwego przygotowania zeznania, podatnicy mogą skorzystać ze specjalnej infolinii KIS.
Infolinia KIS
Podatnicy, którzy mają wątpliwości lub pytania dotyczące rozliczenia podatkowego mają możliwość skorzystania z infolinii KIS. Dostępne są następujące numery telefonów: 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22 330 03 30 (z tel. komórkowych). Konsultanci KAS w godzinach od 7:00 do 15:00 odpowiadają na pytania związane z rozliczeniem rocznym (także na te dotyczące usługi Twój e-PIT).
Jakie deklaracje rozliczamy do 30 kwietnia
- PIT-37 – deklaracja PIT-37 służy do rozliczenia dochodów uzyskanych na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych.
- PIT-36 – deklaracja przeznaczona dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych oraz podatników korzystających z kredytu podatkowego i tych, którzy prowadzili działy specjalne produkcji rolnej.
- PIT-36L – deklaracja przeznaczona dla podatników, którzy korzystają z opodatkowania liniowego.
- PIT-38 – deklaracja podatkowa przeznaczoną wyłącznie dla podatników, którzy w 2020 roku uzyskali prywatnie (poza działalnością gospodarczą) przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach mających osobowość prawną, czy odpłatnego zbycia innych, pochodnych instrumentów finansowych. PIT-38 to także deklaracja do rozliczania przychodów pochodzących objęcia udziałów w spółkach oraz przychodów z kryptowalut.
- PIT-39 – deklaracja przeznaczona dla podatników dokonujących rozliczenia przychodu z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości i realizacji prywatnych praw związanych z nieruchomościami.