Ostatnia chwila na podjęcie decyzji
Mając na uwadze, że wraz z początkiem 2022 r. doszło do gruntownego przebudowania obowiązującego systemu podatkowego, obecnie wielu podatników rozważa zmianę sposobu rozliczeń z urzędem skarbowym. Główną przyczyną rozważań przedsiębiorców nad modyfikacją dotychczasowej formy opodatkowania są nowe zasady ustalania składki zdrowotnej. Co do zasady, podstawę jej wymiaru stanowi wartość przychodów bądź dochodów podatnika, nie zaś jak do tej pory – wysokość przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny w danym roku. Ponadto została całkowicie zlikwidowana możliwość odliczenia składki zdrowotnej.
Dla większości podatników prowadzących działalność gospodarczą dzisiejszy dzień jest ostatnim, w którym mogą przejść na inną formę rozliczeń z fiskusem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca może dokonać zmiany formy opodatkowania na podatek liniowy lub ryczałt w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął swój pierwszy przychód w danym roku. Wyjątkiem jest wyłącznie sytuacja, w której pierwszy taki przychód wystąpił w grudniu – wtedy przedsiębiorca może przejść na inną formę opodatkowania w terminie do końca roku.
Z uwagi na fakt, że 20 lutego przypadał na dzień wolny od pracy (niedziela) to krańcowym terminem na podjęcie decyzji jest pierwszy dzień roboczy następujący po tej dacie. To z kolei oznacza, że po poniedziałku 21 lutego 2022 r. nie będziemy mogli dokonać zmiany formy opodatkowania, w sytuacji osiągnięcia przychodu/dochodu wedle powyższych wskazań.
Brak wydłużenia terminu mimo licznych próśb
Wprowadzenie rewolucyjnych zmian w zakresie sposobu obliczania składki zdrowotnej oraz licznych modyfikacji podatkowych spotkało się z ogólnym brakiem aprobaty ze strony profesjonalistów specjalizujących się w dziedzinie podatków. Zarówno doradcy podatkowi jak księgowi wskazywali na konieczność wydłużenia terminu na podjęcie decyzji w zakresie zmiany formy opodatkowania na ten rok. Niestety pomimo ponawianego apelu ze strony Stowarzyszenia Księgowych w Polsce rząd nie podjął inicjatywy legislacyjnej w tym zakresie.
Zapowiedź kolejnych zmian w Polskim Ładzie
Brak działań zmierzających do przedłużenia terminu na dokonanie zmiany formy opodatkowania na 2022 rok, tym bardziej dziwi w obliczu kolejnych zapowiedzi zmian w prawie podatkowym. Ogłoszono prace na kolejnymi poprawkami do Polskiego Ładu, które wedle szacunków rządu nie zakończą się przed upływem następnych trzech miesięcy. Niestety należy uznać, że niezależnie od kształtu przyjętych rozwiązań, wątpliwym jest aby zapowiadane zmiany były korzystne dla wszystkich podatników. „Dynamiczne” stanowienie prawa podatkowego jawi się jako oczywiście niekonstytucyjne w demokratycznym państwie prawa. Podkreślał to wielokrotnie Trybunał Konstytucyjny wskazując, że „obywatel powinien mieć możliwość układania swych spraw w zaufaniu, iż nie naraża się na niekorzystne skutki prawne swoich decyzji i działań niemożliwe do przewidzenia w chwili podejmowania tych decyzji i działań.”