Jakie świadczenia stanowią przychód pracownika?
Często zdarza się, że pracodawcy oferują różnego rodzaju premie, dodatki, organizują konkursy z nagrodami wyłącznie dla pracowników.
W tym jednak zakresie należy pamiętać o tym, że za przychód ze stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy uznaje się wszystkie wypłaty pieniężne i wartość pieniężną tych świadczeń w naturze albo ekwiwalenty za nie bez względu na to, skąd pochodzi źródło finansowania tych świadczeń i wypłat.
Zatem przychodem pracownika są wszystkie wypłaty pieniężne i świadczenia w naturze (po ustaleniu ich wartości), a w szczególności:
- wynagrodzenia zasadnicze;
- wynagrodzenia za godziny nadliczbowe;
- różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;
- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika;
- wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, np. ubezpieczenie na życie,
- świadczenia medyczne czy karta wstępu do obiektów sportowych.
Warto również wspomnieć o tym, że wszystkie z wymienionych świadczeń stanowią koszt uzyskania pracodawcy.
Opodatkowanie premii, nagród i konkursów dla pracowników
Przychód z tytułu premii czy nagrody dla pracownika, pracodawca powinien opodatkować tak samo jak samo przychód ze stosunku pracy. Ponadto przychód ten powinien wliczyć do podstawy wymiaru składek ZUS. W takim wypadku to pracodawca jako płatnik jest zobowiązany do pobierania i odprowadzenia zaliczek na podatek do urzędu skarbowego.
Warto mieć również na uwadze to, że niektóre świadczenia mogą być inaczej rozliczane. Na przykład będzie to dotyczyć osób przebywających na zasiłkach z ZUS lub nagrody są finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W takim przypadku należy sprawdzić, czy świadczenia te nie będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania PIT.