Kryptowaluty w ustawie o PIT
Pojęcie kryptowaluty nie występuje w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy tym zagadnieniu należy posłużyć się definicją waluty wirtualnej zawartej w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Zgodnie z tym, walutą wirtualną stanowi cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:
- prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
- międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
- pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,
- instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
- wekslem lub czekiem
- oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.
Źródło opodatkowania kryptowalut
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 11 i ust. 1g ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej.
Przepis ten stosuje się również do przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, z wyjątkiem działalności, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
W pozostałych przypadkach przychody z wirtualnych walut nie mogą być rozliczane w ramach działalności gospodarczej, tylko w ramach odrębnego źródła przychodów, jakim są prawa majątkowe i kapitały pieniężne.
Podatek od obrotu walutami wirtualnymi
Dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania przychodów.
Należy zaznaczyć, że koszty uzyskania przychodu obejmują wszystkie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia zysku. Zatem do tego katalogu należy uwzględnić, np. wydatki na nabycie kryptowaluty, a także prowizje pobranej za przesłanie kryptowaluty z wirtualnego portfela na giełdę.
Warto jednak pamiętać, że podatnik może wykazywać koszty poniesione w danym roku rozliczeniowym, nawet jeśli jego przychód był zerowy, bowiem będzie mógł je odliczyć w przyszłość gdy osiągnie zysk.
Od uzyskanego dochodu z tytułu obrotu walutami wirtualnymi podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku wysokości 19% oraz wykazania go na formularzu podatkowym PIT-38, który należy złożyć do końca kwietnia następnego roku podatkowego.