Przychód z tytułu odsetek w PIT 2025
Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodem podatnika są otrzymane pieniądze oraz wartości pieniężne. Od generalnej zasady przewiduje się jednak pewne wyjątki w zakresie odsetek kapitałowych:
- Zwrot kredytów lub pożyczek nie stanowi przychodu (niezależnie od sposobu ich uregulowania). Inaczej będzie w przypadku skapitalizowanych odsetek powstałych w związku ze wskazanymi zobowiązaniami - wówczas należy rozpoznać przychód;
- Przychodu nie będą stanowić również odsetki naliczone, ale nieotrzymane przez podatnika (również w stosunku od udzielonych pożyczek lub kredytów);
- Przychodem podatnika nie będą również odsetki podatkowe otrzymane w związku z nadpłatą (np. podatku PIT 2024) i innych należności budżetowych (również zwrotu VAT).
W celu obliczenia odsetek podatkowych zachęcamy do skorzystania z kalkulatora odsetek podatkowych 2024/2025.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Odsetki dla podatników nieprowadzących działalności gospodarczej
Co do zasady, odsetki kapitałowe otrzymywane przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej można podzielić na następujące kategorie:
- oprocentowanie lokat, obligacji i innych papierów dłużnych (np. weksle i bony skarbowe);
- odsetki od pożyczek udzielonych przez osobę fizyczną innej osobie prywatnej bądź osobie prowadzącej działalność gospodarczą;
- oprocentowania od nieterminowo otrzymanego wynagrodzenia.
W przypadku, gdy doszło do udzielenia pożyczki przez osobę fizyczną innej osobie prywatnej i w związku z tym faktem doszło do naliczenia odsetek, które zostały zapłacone pożyczającemu dojdzie do konieczności wykazaniu przychodu z tego tytułu. Dodatkowo, w takiej sytuacji osoba fizyczna, która otrzymała odsetki z udzielonej pożyczki powinna zapłacić podatek wg. zasad ogólnych (skala podatkowa - formularz PIT-36).
Inaczej będzie przedstawiać się sytuacja, w ramach której dochodzi do udzielenia pożyczki przez osobę prywatną przedsiębiorcy:
- W przypadku, gdy doszło do otrzymania odsetek od zaciągniętego zobowiązania - płatnikiem podatku dochodowego będzie osoba prowadząca działalność gospodarczą i wówczas to pożyczający jest zobowiązany do zapłaty podatku z tego tytułu;
- Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą nie pobrała podatku od odsetek - pożyczający (osoba prywatna) powinna go wykazać w składanej deklaracji PIT oraz odprowadzić podatek od wskazanej transakcji.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutOdsetki dla podatników prowadzących działalność gospodarczą
Już od dłuższego czasu prowadzenie działalności gospodarczej wymusza konieczność posiadania rachunku bankowego, który jest zgłaszany właściwemu urzędowi skarbowemu, ZUS oraz innym organom administracji publicznej. W sytuacji, gdy konto przedsiębiorcy podlega oprocentowaniu to co do zasady środki na nim zgromadzone stanowią przychód, który podlega rozpoznaniu przez właściciela rachunku bankowego.
Przychód uzyskany z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym przedsiębiorcy podlega obowiązkowi jego wykazania wraz z innymi przychodami deklarowanymi na formularzach PIT-36 i PIT-36L.
Wskazane rozwiązanie należy ocenić jako korzystne z perspektywy przedsiębiorcy. Rozliczenie PIT 2024 przewiduje, że wykazując dochód w ramach rocznego zeznania PIT wartość przychodu można pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu/stratę z sumy zysków osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Jako minus można wskazać towarzyszący temu obowiązek ewidencyjny w księgach rachunkowych przedsiębiorcy.
Powyższych zasad opodatkowania odsetek kapitałowych dla przedsiębiorców nie należy utożsamiać z wpływami z tego tytułu osiąganymi przez spółkę osobową. Spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, a jedynie partycypujący w ich ramach wspólnicy.