Jakich składek dotyczy odroczenie płatności ZUS?
Odroczenie płatności składek jest instytucją przewidzianą przez ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Odroczeniu mogą podlegać następujące składki:
- Składki na ubezpieczenia społeczne,
- Składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- Fundusz Emerytur Pomostowych.
Zgodnie z założeniami omawianej instytucji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przesunąć termin płatności przysługujących mu należności, jeśli płatnik tych składek nie może ich na bieżąco uregulować ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie.
Wykazanie braku możliwości regulowania składek
Wniosek należy stosownie uzasadnić wskazując jednoznaczną przyczynę niemożności regulowania swoich należności publicznoprawnych. W sytuacji gdy model biznesowy płatnika składek przewidywał transakcje związane z podmiotami z Ukrainy bądź w inny sposób wojna na wschodniej granicy wpłynęła na jego płynność finansową Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyrazi zgodę na odroczenie płatności składek.
Odroczenie płatności wyłącznie na wniosek płatnika
W obliczu braku zdolności do regulowania bieżących zobowiązań publicznoprawnych przez przedsiębiorcę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może na jego wniosek:
- Odroczyć termin płatności należności z tytułu składek,
- Rozłożyć należność na raty.
Organ rozpatrując wniosek płatnika rozkłada należność na raty uwzględniając jego indywidualną sytuację finansową oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Bazując na tych kryteriach ustala wysokość rat na składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.
Termin na złożenie wniosku
W tym miejscu należy podkreślić, że płatnik składek może ubiegać się o odroczenie i rozłożenie składek na płatności ratalne wyłącznie w odniesieniu do bieżącego bądź następnych okresów rozliczeniowych. Oznacza to, że termin na złożenie wniosku o przesunięcie płatności upływa najpóźniej w dniu zapłaty składki, o której odroczenie wnioskujemy. Odroczenie płatności i rozłożenie jej na raty następuje w drodze umowy zawieranej z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Samo ubieganie się o przesunięcie terminu nie jest jednoznaczne ze zgodną na odroczenie ze strony organu ubezpieczeniowego. Może dojść do sytuacji, w której wniosek nie spotka się z akceptacją Zakładu, co oznacza, że będziemy zobowiązani do uregulowania zaległych składek wraz z odsetkami naliczonymi za zwłokę.
Jaki jest koszt odroczenia składek ZUS?
Celem składanego wniosku jest uniknięcie naliczania odsetek za zwłokę. Nie oznacza to jednak, że w razie aprobaty organu na odroczenie nie będziemy zobowiązani do uiszczenia dodatkowej płatności. W takiej sytuacji płatnik będzie musiał dokonać opłaty prolongacyjnej, której wartość wynosi 50% kwoty odsetek zaległości.