Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe
W obawie przed wątpliwościami interpretacyjnymi jakie rodzi Polski Ład, wiele osób powzięło decyzje o powierzeniu ich rozliczeń podatkowych biurom rachunkowym. Należy jednak zwrócić uwagę, iż powierzenie obowiązków rachunkowych przez podatnika innemu podmiotowi nie będzie miało wpływu na ograniczenie jego odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe. Ordynacja podatkowa wyraźnie wskazuje, iż to podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki.
Nie oznacza to jednak, że w razie zaistniałych błędów księgowych wynikających z działalności biura rachunkowego, księgowy nie będzie ponosił za nie żadnej odpowiedzialności.
Odpowiedzialność biura rachunkowego – ustawa o rachunkowości
W pierwszej kolejności wywołania wymaga szczególny przepis karny usytuowany w ustawie o rachunkowości. Osoba, której zlecono prowadzenie księgowości naszej działalności podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do dwóch lat – lub obu karom jednocześnie – w sytuacji, gdy:
- nie prowadziła ksiąg rachunkowych w zleconym zakresie, prowadziła ich wbrew przepisom ustawy o rachunkowości lub podawała w tych księgach nierzetelnych danych;
- nie sporządziła sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej bądź sporządziła je niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości lub zawarła w tych sprawozdaniach nierzetelne dane.
Odpowiedzialność cywilnoprawna biura rachunkowego
Nie ma przepisu szczególnego sformułowanego w przepisach prawa cywilnego, który określałby zakres odpowiedzialności biura rachunkowego za popełnione błędy. W takiej sytuacji podstawą roszczenia wobec księgowego jest odpowiedzialność kontraktowa uregulowana w art. 471 Kodeksu cywilnego. Na podstawie wskazanego przepisu, dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Celem skutecznego dochodzenia odpowiedzialności odszkodowawczej od biura rachunkowego koniecznym jest zweryfikowanie zakresu umowy o świadczenie usług księgowych. Należy upewnić się w szczególności czy omyłka popełniona przez usługodawcę została dokonana w zakresie zlecenia będącego przedmiotem umowy oraz czy nie ma zapisów szczególnych określających zakres odpowiedzialności biura rachunkowego.