Branża beauty z niższą stawką VAT
Niższa niż dotychczas stawka podatku od towarów i usług ma zacząć mieć zastosowanie do części usług świadczonych przez branżę kosmetyczną. Na chwilę obecną procedowany jest projekt rozporządzenia, w świetle którego już od 1 kwietnia 2024 r. ma obowiązywać 8% stawka VAT na usługi pielęgnacyjne i upiększające, które dotyczą urody i twarzy. Mowa tutaj o czynnościach, które nie są świadczone przez lekarzy dermatologów, gdyż nie wymagają specjalistycznej wiedzy medycznej (np. manicure, pedicure czy stylizacja).
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Warto zaznaczyć jednak, że projekt aktu wykonawczego nie obejmuje swoim zakresem zabiegów świadczonych przez np. tatuatorów czy w ramach piercingu, masaży oraz czynności wykonywanych przez gabinety solarium. Obniżoną stawką do 8% VAT nie zostaną również objęte zabiegi wpisujące się w zakres chirurgii plastycznej oraz zabiegi świadczone w ramach opieki zdrowotnej.
Ostatnie z wymienionych usług, które służą profilaktyce czy zachowaniu zdrowia pacjenta, które są wykonywane przez profesjonalistów z zakresu medycyny i podmioty świadczące usługi medyczne podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ustawy o VAT.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, obniżką do 8% VAT zostaną objęte usługi sklasyfikowane w PKD jako:
- Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure
- Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu
- Pozostałe usługi kosmetyczne
Przygotowanie projektu rozporządzenia w wyżej wskazany sposób oznacza zrównanie stawki podatku od towarów i usług dla świadczeń w ramach branży fryzjerskiej i kosmetycznej, a tym samym objęcie ich 8% VAT.
Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutProdukty spożywcze bez tarczy antyinflacyjnej
Dotychczas obowiązująca tarcza antyinflacyjna przewidująca 0% stawkę VAT dla części produktów spożywczych (wskazanych w załącznikach 1-18 ustawy o VAT) przestanie obowiązywać z początkiem kwietnia 2024 r. Ministerstwo Finansów motywując swoją decyzję o zniesieniu preferencji podatkowej w tym zakresie, wskazuje na malejącą inflację konsumencką. Jednocześnie prognozuje się, że uchylenie tarczy antyinflacyjnej może spowoduje nieznaczny wzrost cen konsumpcyjnych o jeden do dwóch punktów procentowych względem stanu sprzed roku.
Żywność, którą dotyczyć będzie pierwotna stawka VAT (5%) to w szczególności szerokiej kategorii owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty na bazie zbóż.
Podwyżka stawki VAT na produkty spożywcze może przysporzyć 11 miliardów do budżetu Skarbu Państwa.