Obowiązujący stan prawny
Co do zasady, obowiązkiem podatkowym z tytułu podatku od spadków i darowizn objęty jest każdy obdarowany w związku z nabyciem własności rzeczy i praw majątkowych. Obowiązujące brzmienie ustawy o podatku od spadków i darowizn nie zwalnia od podatku obywatela innego kraju, który przebywa na terytorium Polski i otrzymuje na własność rzecz lub prawo majątkowe w ramach darowizny. Jak sygnalizowaliśmy w artykule Podatek od darowizny dla cudzoziemca w Polsce obywatel Ukrainy otrzymując wszelkiego rodzaju datki nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku, o ile wartość darowizny nie przekroczy 4 092 zł w ciągu 5 lat. Przekroczenie wskazanego progu wiąże się z powstaniem zobowiązania podatkowego.
Przewidywane zwolnienie z podatku od spadków i darowizn
W świetle procedowanego projektu ustawy, uchodźcy przemieszczający się bezpośrednio z Ukrainy na teren Rzeczypospolitej Polskiej objęci zostaną preferencyjnymi zasadami opodatkowania otrzymanych datków. Inaczej aniżeli w przypadku polskiego obywatela będzie traktowana sytuacja, w ramach której doszło do otrzymania darowizn pieniężnych oraz rzeczowych. Zgodnie z założeniami projektowanej ustawy, obywatel Ukrainy, który dotarł na teren Polski bezpośrednio z Ukrainy nie zapłaci podatku od spadków i darowizn niezależnie od:
- Wartości otrzymanych darowizn – zostaje zniesiony próg 4092 zł, zaś w jego miejsce nie wstępuje jakikolwiek limit nieopodatkowanych darowizn
- Charakteru podmiotu będącego darczyńcą – zwolnienie z podatku od spadków i darowizn ma obowiązywać niezależnie od tego kto przekazał datek. Nie ma znaczenia czy darczyńcą będzie osoba fizyczna bezpośrednio obdarowująca, organizacja pożytku publicznego realizująca cele statutowe czy przedsiębiorca chcący udzielić pomocy).
Na chwilę obecną osoba, która nie przekroczyła limitu wartości datków, mimo że nie powstaje względem niej zobowiązanie podatkowe, to wciąż musi dokonać zgłoszenia wartości oraz charakteru darowizny właściwemu urzędowi skarbowemu. Niezależnie od ilości oraz wartości otrzymanych ofiar, obywatele Ukrainy będący adresatami ww. ustawy nie będą zobowiązani do dokonywania jakichkolwiek zgłoszeń związanych z przekazanymi im datkami.
Preferencyjne zasady rozliczania podatku od spadków i darowizn dla obywateli Ukrainy mają obowiązywać względem datków otrzymanych w okresie od 24 lutego do 30 czerwca 2022 roku.
Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)
Jak podaje Ministerstwo Finansów, uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli na teren Polski bezpośrednio z terenu objętego agresją rosyjską będą również zwolnieni z PIT od jakichkolwiek świadczeń uzyskiwanych od osób fizycznych i przedsiębiorstw. W związku z tym nie będą płacić PIT od pomocy polegającej np. na udostępnieniu lokalu mieszkalnego, zapewnieniu wyżywienia oraz sfinansowaniu leczenia.
W tym zakresie preferencja obowiązywać będzie od 24 lutego aż do końca roku kalendarzowego.