Ustawa dotycząca opłat cukrowych
Ustawa regulująca dystrybucję produktów i opłat za artykuły zawierające cukier powstała z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy ona głównie reguł odnoszących się do opłat wprowadzonych na rynek krajowy napojów z dodatkiem cukrów, które są monosacharydami i disacharydami, wszelkich artykułów spożywczych, które zawierają wymienione substancje, środków słodzących, a także produktów i napojów z zawartością kofeiny i tauryny.
Opłaty cukrowe, wprowadzone od 1 stycznia 2021 roku, mają wpływać na zmianę nawyków zakupowych konsumentów i spowodować częściowe ograniczenia w nabywaniu artykułów, które z powodu wysokiego wskaźnika glukozy mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw wystąpił na początku 2021 roku w imieniu przedsiębiorców z prośbą o objaśnienie kwestii budzących wątpliwości w opłatach cukrowych. Dotyczyły one przede wszystkim produktów produkowanych na bazie słodzonych syropów. Wątpliwości budziła głównie okoliczność, kiedy producenci rozcieńczają syrop wodą, co ma w efekcie dawać różnego rodzaju napoje. Czy produkt na bazie syropu podlega ponownie opłacie cukrowej? – to sprawa nurtująca przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą napojów.
Objaśnienia w sprawie opłat cukrowych Ministra Zdrowia z lutego 2021 roku
Na wniosek Rzecznika MŚP przesłano w odpowiedzi następujące objaśnienia wydane przez Ministerstwo Zdrowia:
Pytanie Rzecznika MŚP:
Czy w świetle art. 12b ust. 1 UOZ napoje w tym napoje z automatów (np. napoje w sieciach fast food) – przygotowywane z syropów oraz na bazie lub z dodatkiem syropów np. kawa z dodatkiem syropu (w stosunku do których to syropów pobrano opłatę na wcześniejszym etapie obrotu) podlegają ponownie naliczanej opłacie, o której mowa w art. 12a ust. 1 UOZ?
W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia ustaliło, że opłacie cukrowej podlegają jedynie syropy, które zawierają substancje słodzące, lub kofeinę oraz taurynę. Syrop, który rozcieńczono wodą, nie ulega opłacie ponownie. W związku z tym, jeśli nabywca syropu lub produktów z kofeiną lub tauryną jedynie rozcieńczy je wodą w celu produkcji napoju na bazie tego syropu, nie musi on wpłacać opłaty cukrowej za sprzedaż tak uzyskanego napoju. Napój sporządzony przez rozcieńczenie syropu wodą nie podlega ponownej opłacie. W sytuacji sprzedaży napoju podmiotem, który ma odprowadzić od produktu opłatę cukrową, nie jest sprzedawca napoju, ale sprzedawca samego syropu, na bazie którego napój wyprodukowano.