Faktura VAT na podstawie paragonu - kiedy jest to możliwe?
Obecnie, aby otrzymać fakturę na podstawie paragonu fiskalnego, musi się znaleźć na nim numer NIP nabywcy. Tylko taki podmiot może zażądać wydania faktury VAT. Obecność numeru, który pozwoli rzetelnie zidentyfikować nabywcę na potrzeby podatku od wartości dodanej (VAT). Wymóg ten jasno wynika z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. Nabywca ma więc tylko dwa sposoby na otrzymanie faktury od nabywcy. Może o nią poprosić podczas finalizowania transakcji. Ewentualnie może użyć paragonu fiskalnego z numerem NIP i wymienić go na fakturę.
Ile czasu na wystawienie faktury do paragonu? Zgodnie z nowymi przepisami, FV zostanie wystawiona, jeśli na paragonie znajduje się NIP. O tym, że chcemy fakturę, musimy poinformować przed finalizacją zakupów. Szczegółowe informacje dot. tego, ile jest dni na wystawienie FV, określa art. 106i Ustawy o podatku od towarów i usług.
FV na podstawie paragonu - o czym powinni pamiętać przedsiębiorcy?
Nie każdy sprzedawca będzie posiadał kasę fiskalną, która pozwala na wydruk paragonów z NIP. Szczególnie czujni na tym punkcie powinni być przedsiębiorcy, którzy mają w zwyczaju zbieranie paragonów i wymienianie ich pod koniec miesiąca na faktury. Aby tego uniknąć, należy informować sprzedawcę przed kupnem produktu albo usługi, że sprzedaż będzie dokonywana na rzecz podatnika VAT. Dzięki temu sprzedawca będzie wiedział, że powinien od razu wystawić fakturę, zamiast ewidencjonować taką sprzedaż przy użyciu swojego urządzenia fiskalnego. Jeżeli chodzi o załączanie paragonu do faktury wystawionej na jego podstawie, nic nie uległo zmianom. Co więcej, obecność numeru NIP na paragonie nie czyni go dowodem księgowym. Tym samym dokonywanie odliczeń podatku VAT na podstawie takiego podatku nadal pozostaje niemożliwe.
Wystawienie faktury VAT na podstawie paragonu - skąd zmiany?
Zmiany w ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług to element szerszej strategii działania Ministerstwa Finansów w celu zwalczania erozji podstawy opodatkowania u podatników. Wielu przedsiębiorców gromadziło paragony dokumentujące zakupy obcych podmiotów i używały ich do żądania wystawiania faktur przez sprzedawców. Takie działania miały charakter nielegalny i negatywnie wpływały na wysokość podstawy opodatkowania. Zawyżanie kosztów skutkowało zmniejszaniem się tej podstawy. Wymóg umieszczania numeru NIP na paragonie wyeliminował to wysoce szkodliwe zjawisko. Nieuczciwe firmy straciły możliwość wyłudzania nienależnych im odliczeń VAT z faktur wystawianych na podstawie niewłaściwych paragonów.
Faktura VAT na podstawie paragonu a wysokość kwoty transakcji
Zgodnie z nowymi przepisami istnieje możliwość wystawienia faktury uproszczonej, która jest traktowana tak samo, jak zwykła faktura. Na takiej fakturze muszą się znaleźć kluczowe dane do ustalenia kwoty podatku dla poszczególnych jego stawek. Tak więc na takiej fakturze nie musi znaleźć się imię, nazwisko oraz adres nabywcy usługi lub towaru. Kwestia ta została uregulowana w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT. To kiedy można wystąpić o fakturę uproszczoną, zależy wyłącznie od kwoty należności. Uwzględniane są dwie sytuacje:
- Kwota należności wynosi powyżej 100 euro lub 450 zł brutto (w zależności od waluty, w której zawarto transakcję) – w takim wypadku uzyskamy zwykłą fakturę pod warunkiem podania swojego numeru NIP przed zakończeniem sprzedaży.
- Kwota należności nie przekracza 450 zł brutto (100 euro) – tylko wtedy możliwe jest uzyskanie faktury uproszczonej; nadal niezbędne jest podanie swojego numeru NIP przed sfinalizowaniem transakcji.
Jeżeli klient nie poda numeru NIP przed wystawieniem paragonu, sprzedawca uznaje, że ma do czynienia z konsumentem. Nawet jeśli w takiej sytuacji klient wystąpi o wystawienie faktury – otrzyma fakturę bez NIP nabywcy.
Potencjalne konsekwencje dla podmiotów nieprzestrzegających nowych przepisów
Naruszenie art. 106b ust. 5 wiąże się z nałożeniem przez właściwy organ podatkowy kolejnego zobowiązania podatkowego. Aby skutecznie ukarać nieuczciwych podatników, wysokość tego zobowiązania wynosi 100 proc. kwoty VAT wykazanej na fakturze wystawionej na podstawie paragonu fiskalnego bez numeru NIP.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób fizycznych. Nie nakłada się na nie dodatkowego zobowiązania. Zamiast tego ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe z tytułu naruszenia tych przepisów. Sankcje zostały dokładnie opisane w art. 106b ust. 6 tej samej ustawy.
Ciekawym wyjątkiem od tych przepisów są podmioty świadczące usługi taksówek osobowych z wyjątkiem podatników oferujących wynajem samochodów osobowych wraz z kierowcą. Warto mieć na uwadze to, że sankcje mogą również dotknąć nabywcę. Chodzi mianowicie o dodatkowe zobowiązanie w wysokości pełnej kwoty podatku wykazanego na fakturze VAT ujętej w ewidencji. Oczywiście dotyczy to wyłącznie faktur powiązanych ze sprzedażą potwierdzoną paragonem fiskalnym bez numeru NIP.