Przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej
Ulga abolicyjna dotyczy osób:
- dla których Polska jest ośrodkiem interesów życiowych lub gospodarczych;
- które przebywają na terenie Polski powyżej 183 dni.
Osoby spełniające wymienione warunki zaliczane są to rezydentów Polski i przysługuje im obowiązek rozliczenia podatkowego w polskim urzędzie skarbowym.
Zapis ustawy o tzw. nieograniczonym obowiązku podatkowym wprowadza wymieniony obowiązek rozliczeń bez względu na miejsce zarobkowania. Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1-1a ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.), podatnicy mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe od swoich dochodów bez względu na to, gdzie to źródło dochodów jest położone. W przypadku uzyskania tych dochodów ze źródeł położonych poza terytorium Polski, w myśl wcześniejszej ustawy rezydenci Polski mogli liczyć na ulgę abolicyjną.
Ulga ta miała na celu zniesienie różnic w opłatach za podatki poza granicami kraju. Aktualnie na dawnych zasadach przysługuje nadal ulga abolicyjna i można się rozliczyć się jeszcze za rok 2020 na podstawie tej ulgi.
Od 2021 roku weszły w życie nowe zasady, które ustalają próg dochodowy na 1360 zł, określający możliwość odliczenia ulgi abolicyjnej. Osoby zarabiające więcej, będą musiały rozliczyć się z różnic podatkowych między krajem Polski a krajem zarobkowania już w 2022 roku.
Kto rozlicza się z dochodu za rok 2020 na podstawie ulgi abolicyjnej?
Z dochodów uzyskanych za granicą rozliczają się ci rezydenci Polski, którzy są związani zarobkowaniem z innym krajem na podstawie umowy o pracę, umową o pracy nakładczej, spółdzielczym stosunkiem pracy, stosunkiem służbowym, działalnością, którą wykonują osobiście poza terenem Polski, prawami majątkowymi, autorskimi lub pokrewnymi im, w przypadku wykonywana poza Polską – działalności twórczej tj. literackiej, artystycznej, publicystycznej lub naukowej i oświatowej. W takich przypadkach osoby związane w wymieniony sposób źródłami dochodów poza Polską powinny rozliczyć PIT-36. Na podstawie ulgi abolicyjnej rozliczają się podatnicy, wypełniając dodatkowo załącznik do PIT-36, którym jest PIT/ZG i PIT/ O.