Jak poinformowała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, usługa pozwalająca na sprawdzenie statusu zwrotu podatku będzie przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty z zeznania PIT 2021. Jednak usługa jest także skierowana do przedsiębiorców, którzy otrzymują zwroty VAT.
Status zwrotu
Status zwrotu daje dostęp do informacji o dokonanych od stycznia 2020 roku zwrotach z podatków PIT i VAT.
Podatnik PIT otrzyma w usłudze dostęp do informacji dotyczących statusu zwrotów ze wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy).
Podatnik otrzyma informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy – co może wystąpić w przypadku zajęcia wierzytelności. W usłudze znajdzie się również informacja o metodzie dokonania zwrotu i kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają także informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.
Udostępnienie tych informacji online ma według KAS sprawić, że podatnik nie będzie już musiał osobiście kontaktować się z urzędem skarbowym w celu zasięgnięcia informacji o statusie swojego zwrotu. Zapewne będzie to także ułatwienie dla urzędników KAS, którzy nie będą musieli obsługiwać tak dużej liczby spraw na podstawie dokumentacji papierowej.
e-Urząd Skarbowy
Serwis e-Urząd Skarbowy jest budowany etapami, a prace nad nim mają zostać zakończone we wrześniu 2022 r. W e-Urzędzie Skarbowym podatnicy mają dostęp m.in. do usługi Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykazu mandatów karnych. Mogą także zrealizować płatności online do organów podatkowych oraz prześledzić historię wpłat. Mogą ponadto sprawdzić dane osobowe na swój temat (posiadane przez urząd skarbowy). Serwis umożliwia złożenie w formie elektronicznej niektórych pism np. zawiadomienia ZAW-NR, pisma w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosku o zaliczenie nadpłaty.