Obywatele Ukrainy – komu przysługuje 500+?
Świadczenie wychowawcze, o którym mowa to świadczenie przysługujące na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci dla dorosłych obywateli zamieszkującymi z dziećmi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Świadczeniem wychowawczym jest 500 zł na każde dziecko (wypłacane w ramach realizacji programu Rodzina 500+). Jest to świadczenie przysługujące niezależnie od dochodów osiąganych przez rodziców. Na podstawie ustawy z dnia 12 marca o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, możliwość ubiegania się o świadczenie wychowawcze została umożliwiona również dorosłym Ukraińcom. Świadczenie przysługuje do momentu ukończenia 18. roku życia przez dziecko i może być przyznane:
- obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi;
- obywatelce Ukrainy albo żonie obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce;
- obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiega się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi;
- obywatelowi innego państwa, który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.
Wniosek o przyznanie oraz wypłatę 500+
O ile możliwość wnioskowania o przyznanie świadczenia wychowawczego Ukraińcom została umożliwiona w ich ojczystym języku, o tyle procedura ubiegania się o 500+ wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Możliwość złożenia podania została udostępniona wyłącznie w formie elektronicznej. Aby obywatel Ukrainy mógł ubiegać się o przyznanie mu świadczenia wychowawczego musi tego dokonać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).
Ponadto należy pamiętać o komplecie dokumentacji, która jest niezbędna celem wnioskowania o 500+. Aby złożyć wniosek potrzebny będzie w szczególności nr PESEL - zarówno osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia, jak i dziecka w związku z którym świadczenie podlegać będzie wypłacie. Ponadto osoby składające podanie powinny dysponować informacjami z ich oraz dziecka paszportu. W obliczu braku stosownych danych, możliwe będzie wypełnienie wniosku w oparciu o inne dokumenty tożsamości. Istotnym jest aby była to dokumentacja, w oparciu o którą przekroczono granicę polską. Dodatkowo niezbędne będą:
- numer rachunku bankowego w Polsce;
- numer telefonu w Polsce i adres e-mail;
- orzeczenie polskiego sądu, jeśli wnioskujący jest opiekunem tymczasowym;
- dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka sytuacja;
- dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce osoby wnioskującej, jeśli przybyła do Polski przed 24 lutego 2022 roku.
Od kiedy obywatele Ukrainy mogą składać wnioski o 500+?
Możliwość ubiegania się o świadczenie wychowawcze zostanie uruchomiona w sobotę 26 marca 2022 roku w drodze elektronicznej na platformie PUE ZUS.