Jak poinformowało Ministerstwo Finansów transformacja polskiej gospodarki w kierunku innowacji i kompleksowe ułatwienie finansowania działalności innowacyjnej firm będzie stanowić strategiczny cel rozwoju Polski.
Ulgi podatkowe dla innowacyjnych przedsiębiorców
MF planuje wprowadzenie w ramach programu Nowy Ład następujących ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsiębiorców:
- ulga na prototyp wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji;
- ulga B+R wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem;
- możliwość symultanicznego korzystania z ulgi B+R oraz ulgi IP Box, zmniejszającej obciążenia na etapie jego sprzedaży;
- ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanie o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach;
- ulga na robotyzację, która ułatwi otwarcie dedykowanej produktowi linii produkcyjnej.
Ulga na prototyp
Ulga na prototyp ma pozwolić taniej stworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji. Rozwiązania w zakresie ulgi na prototyp mają nawiązywać do rozwiązań wykorzystywanych od wielu lat we Francji.
Z ulgi będzie mogła skorzystać każda firma, która opracuje nowy produkt. Ulgę będzie można zastosować także na produkt innowacyjny w skali firmy (niewystępujący dotąd na rynku), który będzie rozwijał ofertę firmy i pozwoli jej zdobywać nowe rynki. Ulga na prototyp to możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowych 30% wydatków poniesionych na jego wytworzenie (nie więcej jednak niż 10% dochodu).
B+R i IP Box
Po zapowiadanych zmianach przedsiębiorcy będą mogli korzystać po zmianach z ulg B+R i IP Box równocześnie w ramach tego samego procesu produkcyjnego. Dotychczas podatnik komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP Box, nie miał prawa do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R.
Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników
Dzięki uldze na zatrudnienie innowacyjnych pracowników firmy inwestujące np. w badaczy, programistów, wynalazców, konstruktorów, inżynierów czy farmaceutów, będą mogły zaproponować im wyższe wynagrodzenie. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z ulgi, będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy ze stosunku pracy lub umów cywilno-prawnych w przypadku innowacyjnych pracowników. Według MF zwiększy to konkurencyjność firm i ograniczy emigrację zarobkową specjalistów.
Ulga na robotyzację
Ulga na robotyzację ma unowocześnić produkcję i ułatwić wzrost jej efektywności. Korzystając z ulgi, przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od dochodu dodatkowe 50% kosztów zakupu robota oraz wydatki związane z jego instalacją, oprogramowaniem oraz przeszkoleniem pracowników. Każdy wydatek na robotyzację produkcji, będzie mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w wysokości 150%.
Nowe ulgi mają obowiązywać od 1 stycznia 2022