Opisywana automatyzacja przekazywania 1,5% PIT na wybraną OPP ma dotyczyć wąskiej grupy podatników. Jednostka redakcyjna dodawana do art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) w założeniu obejmie te sytuacje, w ramach których podatnik rozliczany przez płatnika - organ rentowy. Taki sposób skonstruowania mechanizmu oznacza, że automatycznemu rozliczeniu zostaną objęci emeryci oraz renciści.
Przekazanie kwoty należnego podatku w wysokości 1,5% na wybraną OPP będzie dokonywane w następstwie oświadczenia woli podatnika. Jego treść wyrażana będzie w oparciu o załączony do deklaracji podatkowej wniosek. Obdarowanie organizacji pożytku publicznego może nastąpić również w drodze korekty zeznania rocznego. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie do dochodów uzyskiwanych od organu rentowego na podstawie art. 34 ust. 9 ustawy o PIT, czyli w sytuacji, gdy podatnik:
- nie uzyskał w roku podatkowym innych dochodów, z wyjątkiem opodatkowanych ryczałtowo oraz liniowo,
- nie dokonuje odliczeń podatkowych,
- nie rozlicza się wspólnie ze współmałżonkiem,
- nie uzyskał dochodów powodujących obliczenie należnego podatku w sposób określony w art. 27 ust. 8 ustawy o PIT,
- nie jest zobowiązany do doliczenia kwot już odliczonych
„Domyślnie” wybieranej OPP ww. podatnik ma przekazywać 1,5% PIT do momentu:
- póki podatnik nie poczyni działań zmierzających do określenia innej organizacji niż dotychczas przez niego wybrana albo
- wyrażenia woli, co do braku zgody na przekazywanie 1,5% podatku należnego na rzecz jakiejkolwiek OPP.
Przekazanie środków w wartości 1,5% podatku należnego będzie odbywać się poprzez czynności organu podatkowego podjęte za pomocą istniejącego portalu podatkowego.