Zamiast 17% PIT mniejsza stawka podatku 12%
Zgodnie z zapowiedziami rzecznika prasowego rządu, w perspektywie najbliższych dwóch tygodni ma dojść do przedstawienia kolejnych rewolucyjnych zmian w polskim systemie podatkowym. Rząd odstąpił od podejmowania kolejnych prób naprawy „Polskiego Ładu”, który po dziś dzień przysparza wiele kłopotów interpretacyjnych księgowym oraz doradcom podatkowym. W ocenie rządzących działaniem, które należy podjąć niezwłocznie, jest obniżka stawki podatku dochodowego z 17% do pułapu 12%. Wskazany zabieg legislacyjny ma sprawić, że polscy podatnicy mniej dotkliwie odczują sukcesywnie rosnącą inflację, która zdaniem części ekonomistów, w perspektywie najbliższych 12 miesięcy może sięgnąć nawet 20%.
Jak można jednak zauważyć, wstępne deklaracje rządzących odnoszą się do obniżenia stawki podatku dochodowego obowiązującej podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Na chwilę obecną nie podano informacji sugerujących zmniejszenie obciążeń podatkowych dla chociażby podatników podatku liniowego. Należy przypomnieć, że obowiązuje ich zobowiązanie do zapłaty 19% podatku dochodowego. Jednocześnie nie mają możliwości uwzględnienia podwyższonej kwoty wolnej od podatku, która w 2022 roku wynosi 30 000 zł.
Ulga dla klasy średniej do likwidacji
Deklaracja zmian w systemie podatkowym nie obejmuje swoim zakresem modyfikacji ulgi dla klasy średniej. Zgodnie z zamierzeniami obozu rządzącego, w miejsce obowiązującej ulgi dla klasy średniej ma wstąpić nowa preferencja podatkowa o konstrukcji łatwiejszej do zastosowania przez podatników. Nieznane są szczegóły dotyczące tego, jaki kształt przyjmą nowe rozwiązania podatkowe zastępujące nowowprowadzoną ulgę, z której skorzystać miało wielu podatników podatku dochodowego rozliczających się na zasadach ogólnych (wedle skali podatkowej 17% oraz 32%).
Czy dojdzie do zmian w zakresie nowych reguł rozliczania składki zdrowotnej?
Projektowane zmiany mają objąć również przepisy dotyczące rozliczania składki zdrowotnej. Pozostaje jednak pytanie, czy zostanie przywrócona możliwość odliczenia znacznej jej części, jak miało to miejsce do końca 2021 r. (czyli możliwość pomniejszenia składki zdrowotnej aż o 7,75%), czy też zmieni się mechanizm jej naliczania.
Kiedy poznamy więcej szczegółów na temat zmian w PIT?
Zgodnie z zapowiedzią wiceministra finansów pierwsze szczegóły dotyczące przebudowania obowiązującego systemu podatkowego poznamy już w czwartek 24 marca 2022 roku. Jak wskazuje natomiast rzecznik prasowy rządu, projekt legislacyjny może być gotowy już w pierwszej połowie kwietnia. Niewykluczone, że zapowiadane zmiany zaczną obowiązywać już od lipca 2022 roku i obejmą bieżące rozliczenia podatkowe.
Konstytucyjność planowanych nowelizacji
Historia legislacyjna wytyczona przez wprowadzanie regulacji „Polskiego Ładu” wskazuje, iż pośpiech nie jest sprzymierzeńcem stabilnego systemu podatkowego. Mimo tego planowane nowelizacje podobnie jak w ubiegłym roku, mają zostać wprowadzone już w przeciągu trzech miesięcy. Modyfikacje systemu podatkowego dokonywane w trakcie roku i dotyczące bieżących rozliczeń rodzą dodatkowo wątpliwości natury konstytucyjnej. Co prawda zakaz wprowadzania zmian w prawie podatkowym w trakcie roku nie znajduje bezpośredniego wydźwięku w ustawie zasadniczej, jednakże wynika on z zasady demokratycznego państwa prawa. Wskazany pogląd znalazł również niejednokrotnie potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego. Jak wskazuje Trybunał, zmiany dokonywane w trakcie roku podatkowego, mogą zostać wprowadzone wyłącznie w sytuacji, gdy nie rodzą żadnych negatywnych konsekwencji dla ogółu podatników.