Jesteś tutaj: Strona główna Podatki Aktualności Kiedy nie dochodzi do naliczania odsetek podatkowych?

Kiedy nie dochodzi do naliczania odsetek podatkowych?

▪ 22 kwietnia 2022 r. ▪ Zaktualizowano: 7 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Mateusz Musiał

Odsetki podatkowe są naliczane w wyniku powstania zaległości podatkowej. W okresie 0d 2016 do 2021 r. pozostawały w niezmiennej wysokości. Z uwagi na mechanizm ustalania ich wartości, który jest uzależniony od stawki stopy lombardowej, ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej przyczyniły się do dotkliwszych kar za zobowiązania podatkowe, które nie zostały opłacone w terminie.

Kiedy nie dochodzi do naliczania odsetek podatkowych?

Wysokość odsetek podatkowych

Zgodnie z art. 56 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (dalej również: OP), stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%. Od 1 stycznia 2016 r. do 7 lutego 2022 r. ich wysokość utrzymywała się na stabilnym pułapie 8%. Wraz z podwyżką stóp procentowych 6 kwietnia 2022 roku, która została ogłoszona przez Radę Polityki Pieniężnej przy NBP, wysokość odsetek podatkowych od tego dnia wynosi 12%.

Kiedy nie nalicza się odsetek podatkowych?

Po myśli art. 54 § 1 OP odsetki podatkowe nie są naliczane w następujących przypadkach:

  • w okresie zabezpieczenia od zabezpieczonej kwoty zobowiązania podatkowego – dotyczy do sytuacji, w ramach których została wszczęta przez organ podatkowy procedura dot. zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych (z zastosowaniem przepisów rozdziału 3. OP). W takim przypadku odsetek podatkowych nie nalicza się do wysokości środków (również jeśli doszło do odpłatnego zbycia zabezpieczonych rzeczy lub praw), które zostały zaliczone na poczet zobowiązania podatkowego objętego zabezpieczeniem.
  • w okresie przewlekłego przekazywania odwołania od decyzji organu I instancji – po myśli art. 54 § 1 pkt 2 OP, odsetki za zwłokę nie są naliczane w momencie opieszałego przekazywania zaskarżonej decyzji podatkowej przez stronę, czyli od dnia następującego po upływie terminu do przekazania przez organ podatkowy odwołania organowi odwoławczemu (14 dni) do dnia otrzymania odwołania przez ten organ.
  • w okresie po upływie terminu do wydania decyzji przez organ II instancji – termin ten określa art. 139 OP, w świetle którego organ podatkowy ma co do zasady miesiąc na wydanie decyzji, w przypadku szczególnie skomplikowanych spraw – 2 miesiące, zaś w skrajnie rzadkim przypadku, gdy sprawa wymaga przeprowadzenia rozprawy przed organem – 3 miesiące. Odsetki podatkowe nie są należne, gdy organ pozostaje w zwłoce z wydaniem decyzji.
  • za czas zawieszenia postępowania podatkowego z urzędu – w przypadku zawieszenia postępowania podatkowego przez organ podatkowy, odsetki podatkowe nie będą naliczane od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu do dnia skutecznego doręczenia postanowienia o podjęciu tego postępowania.
  • w odniesieniu do zaległości podatkowych o małej wartości – odsetki podatkowe nie są pobierane w sytuacji, gdy wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty za listową przesyłkę poleconą realizowaną przez operatora pocztowego Pocztę Polską. Na dzień sporządzania niniejszego artykułu wysokość ww. opłaty wynosi 8,70 zł.
  • za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji – dotyczy to sytuacji jeżeli decyzja nie została doręczona w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania;
  • po upływie 2-óch lat od dnia złożenia deklaracji podatkowej – oczywistym jest, że nie dotyczy to wszystkich zaległości podatkowych i nie został wprowadzony szczególny tryb przedawnienia zobowiązania podatkowego w tym zakresie. Jednakże w odniesieniu do tych zaległości, które wynikają z popełnionych w deklaracji błędów rachunkowych oraz oczywistych omyłek – nie będą naliczane i wymagane odsetki podatkowe.
  • za okres od złożenia wniosku o wydanie decyzji określającej warunki cofnięcia skutków unikania opodatkowania – w tym miejscu chodzi o wstrzymanie naliczania odsetek podatkowych w przypadku zastosowania przepisów z klauzuli o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania. Jest to okres od dnia złożenia wniosku o wydanie decyzji określającej warunki cofnięcia skutków unikania opodatkowania do dnia cofnięcia skutków unikania opodatkowania zgodnie z art. 119zfk § 1 lub 2 OP od zaległości podatkowych związanych z osiągnięciem korzyści podatkowej.

Specjalista ds. postępowań sądowo-administracyjnych 

mateusz.musial@pitax.pl

Mateusz Musiał

Doświadczenie zawodowe zdobywał współpracując z kancelariami doradztwa podatkowego oraz sprawując samodzielną obsługę prawną podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Specjalizuje się w postępowaniach podatkowych, egzekucyjnych przed administracją skarbową oraz sądowoadministracyjnych. Aktywnie uczestniczył w opracowywaniu strategii procesowych oraz analizie transakcji pod kątem występowania ryzyka podatkowego. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 16:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00