Stawka PIT dla podatników o dochodach do 120 000 zł
2022 rok jest pierwszym okresem rozliczeniowym w historii polskiego prawa podatkowego, który zapisze się pod szyldem dwóch stawek PIT dla podatników osiągających dochody w granicach I progu podatkowego. Oznacza to, że jeśli przedstawiony projekt nowelizacji zacznie w zaprezentowanym brzmieniu obowiązywać jeszcze w tym roku to stan prawny będzie wyglądał następująco:
Stawka PIT Dochód<120 000zł |
1 I - 30 VI 2022 17% |
1 VII - 31 XII 2022 12% |
Ulga dla klasy średniej
Projekt nowelizacji z dnia 24 marca 2022 roku zakłada likwidację ulgi dla klasy średniej w drugim półroczu - od 1 lipca 2022 roku. Mimo tego część podatników wciąż będzie mogła skorzystać z usuwanej preferencji podatkowej. Będzie to dotyczyć osób, którym kalkulacja ulgi dla klasy średniej przyniesie korzystne rozliczenie podatkowe względem rachunku nieuwzględniającego tego odliczenia.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Abolicja podatkowa
Przepisy dotyczące tzw. abolicji podatkowej zakładały, że podatnik mógł zgłosić dotychczas nieopodatkowany dochód lub składniki swojego majątku unikając niekorzystnych dla niego sankcji. Preferencyjność tego rozwiązania przejawiała się tym, że od zgłoszonej wartości, podatnik zobowiązany byłby do zapłaty podatku w wysokości 8% dochodu lub 2% od majątku. Jakkolwiek ustawodawca nie powziął wątpliwości natury konstytucyjnej w chwili wprowadzania tychże przepisów do systemu podatkowego, na chwilę obecną postanowił odstąpić od możliwości skorzystania z tego rozwiązania przez podatników z uwagi na treść ustawy zasadniczej. Pierwotnie możliwość skorzystania z tzw. abolicji podatkowej miała zostać udostępniona podatnikom od początku października 2022 roku, jednakże ostatecznie nie będzie można skorzystać z tego rozwiązania.
Ulga „Dworek+”
Kres obowiązywania ulgi „Pałacyk+” pozostaje niejasny z uwagi na brak jednolitych informacji w tym zakresie. Projekt ustawy kres preferencji podatkowej datuje na koniec I półrocza 2022 roku, zaś uzasadnienie do projektu wskazuje na koniec roku.
Powrót wspólnego rozliczenia samotnego rodzica
W dniu 24 marca 2022 roku zostało ogłoszone przywrócenie możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem przez osoby samotnie wychowujące również w rozliczeniu podatkowym za cały 2022 rok (w deklaracjach podatkowych składanych w 2023 roku). Wspólne rozliczenie z dzieckiem będzie jawiło się jako znacznie bardziej korzystne z uwagi na wyższą kwotę wolną od podatku, z której rodzice będą mogli skorzystać podwójnie.
Preferencyjne rozliczenie zapłaconych składek zdrowotnych
W ramach nowelizacji obowiązującej od 1 lipca 2022 roku ma zostać wprowadzona zmiana przepisów dotyczących składki zdrowotnej dla poszczególnych grup podatników. Preferencyjne zasady będą obowiązywać za całoroczne rozliczenie począwszy od 1 stycznia 2022 roku i obejmują następujące modyfikacje:
- Podatnicy podatku liniowego zyskają możliwość powiększenia kosztów uzyskania przychodu o wartość składki zdrowotnej do kwoty 8700 zł w skali roku.
- Podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zyskają możliwość pomniejszenia przychodu o 50% wartości zapłaconej składki zdrowotnej w skali roku.
- Podatnicy na karcie podatkowej zyskają możliwość pomniejszenia przychodu o 19% wartości zapłaconej składki zdrowotnej w skali roku.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutMając na uwadze wczesny etap legislacyjny procedowanej ustawy (konsultacje publiczne) nie należy wykluczać szerszego katalogu zmian.