Dotychczasowe modyfikacje Polskiego Ładu
Zgodnie z zaprezentowanym w dniu 24 marca 2022 r. projektem ustawy zmieniającym szereg innych aktów prawnych, dojdzie do gruntownego przebudowania obowiązującego systemu podatkowego. Wśród najistotniejszych modyfikacji rozliczeń podatników podatku dochodowego od osób fizycznych należy wyszczególnić:
- Obniżkę stawki PIT z 17% do 12% dla osób o dochodach poniżej 120 000 zł w skali roku,
- Przyznanie preferencji podatkowych dla ryczałtowców oraz podatników podatku liniowego polegające na możliwości uwzględnienia opłaconych składek zdrowotnych w rachunku pomniejszającym podstawę opodatkowania,
- Likwidację abolicji podatkowej oraz ulgi dla klasy średniej,
- Modyfikację zasad dystrybucji 1% podatku przekazywanego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego,
- Przywrócenie możliwości wspólnego rozliczenia osoby samotnie wychowującej z dzieckiem,
- Preferencje podatkowe dedykowane podatnikom z dziećmi.
Projekt ustawy uwzględniający wynik konsultacji społecznych
W przeciwieństwie do błędów popełnionych w trakcie projektowania przepisów uwzględniających założenia Polskiego Ładu, ustawodawca pochylił się nad zastrzeżeniami oraz uwagami ekspertów podatkowych zgłoszonymi na początku kwietnia. Jedną z najbardziej oczekiwanych informacji zaprezentowaliśmy w artykule Będzie możliwość kolejnej zmiany formy opodatkowania w 2022 roku. Zgodnie z nią przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskają ponowną możliwość wyboru formy opodatkowania w 2022 roku. Należy jednak uznać, iż przejście na inny sposób rozliczeń z fiskusem będzie możliwe wyłącznie dla podatników zainteresowanych wyborem skali podatkowej. Osoby chcące skorzystać z innych zasad niż ogólne mogą nie uzyskać dodatkowej szansy na zmianę formy opodatkowania.
Wśród pozostałych modyfikacji w PIT przewidzianych na 2022 r., a uwzględniających rezultat konsultacji społecznych przedstawiono następujące:
- PIT-2 - Możliwość skorzystania przez wszystkich podatników z jednolitego wzoru oświadczenia PIT-2;
- Modyfikacja ulgi na zabytki – wskazana preferencja podatkowa ma ostać się w systemie prawa, co stoi w sprzeczności z treścią projektu ustawy zaprezentowanego w dniu 24 marca 2022 roku. Pierwotnie zapowiadano jej likwidację, jednakże dojdzie wyłącznie do jej uszczuplenia. „Pałacyk+” będzie ograniczała się do wydatków na remont. Na podstawie określonych w ustawie dokumentów będzie mógł dokonać odliczenia podatku, ale zawsze pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków;
- Rozliczanie nadpłaty składki zdrowotnej bez ingerencji podatnika - zwrot nadpłaty w zakresie wpłat na poczet składek zdrowotnych ma być dokonywany automatycznie na rachunek podatnika;
- Wyłączenie odpowiedzialności księgowych;
- Brak składki zdrowotnej do 8000 zł.
W ramach konsultacji społecznych ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie części przepisów z odroczoną mocą ich obowiązywania. W związku z tym modyfikacjami w PIT mającymi obowiązywać od początku 2023 r. mają być:
- Możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach pomiędzy maksymalnie 3 płatników,
- Kwota wolna rozliczana w zaliczkach w przypadku umowy zlecenia.
Należy zaznaczyć, iż powyższy katalog modyfikacji ustawy o PIT nie jest zupełny. We wskazanym wykazie zostały uwzględnione tylko te zmiany, które mają być wprowadzone w związku z uwagami/zastrzeżeniami zgłoszonymi w toku konsultacji społecznych do projektu ustawy z 24 marca 2022 r.