- Na złożenie deklaracji PIT i zapłatę podatku z niej wynikającego mamy czas do 30 kwietnia 2025 r.
- Zapłata podatku PIT, CIT i VAT odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem mikrorachunku podatkowego.
- Część zobowiązań podatkowych może zostać uregulowana przez osoby trzecie.
Do kiedy PIT 2025?
Do niedawna podatnicy musieli wykazywać się czujnością i sprawdzać, jakie terminy podatkowe obowiązują w przypadku składanych przez nich deklaracji podatkowych. Wskazane wątpliwości często pojawiały się w przypadku podatników składających kilka zeznań rocznych np. PIT-28 i PIT-37. Rozliczenie PIT 2024 nie powoduje podobnych dylematów i określa jednolity termin na uregulowanie zobowiązań w podatku dochodowym od osób fizycznych za miniony rok podatkowy.
Na rozliczenie PIT za 2024 r. podatnicy mają czas do 30 kwietnia 2025 r. Pod pojęciem rozliczenia należy rozumieć nie tylko wykazanie przychodów/dochodów osiągniętych w minionym roku podatkowym, ale również zapłatę podatku należnego wynikającego ze złożonej deklaracji.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Jak zapłacić podatek?
Już od jakiegoś czasu, Resort Finansów zdecydował się na uproszczenie sposobu opłacania większości należności publicznoprawnych, w tym między innymi podatków PIT, CIT i VAT.
Z wykorzystaniem mikrorachunku podatkowego nie można uregulować zobowiązań podatkowych wynikających z formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa oraz uiścić VAT należnego z tytułu importu.
Aktualnie, aby uregulować zobowiązania względem Skarbu Państwa należy skorzystać z tzw. mikrorachunku podatkowego, który pozwala na bezsporną identyfikację podatnika. Jego numer generowany jest w oparciu o dane wskazane przez osobę fizyczną - PESEL lub NIP.
Numer mikrorachunku podatkowego będzie uzależniony od statusu podatnika - sposób jego wygenerowania będzie uwarunkowany tym, w jaki sposób uzyskujemy przychody/dochody.
Przykład:
Jeśli podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, ani nie jest czynnym podatnikiem VAT to jako sposób identyfikacji powinien wybrać nr PESEL.
Zapłata PIT przez osoby trzecie
Możliwość uregulowania zobowiązania podatkowego przez podatnika jawi się jako oczywistość. Pojawia się jednak pytanie, czy należność z tytułu PIT 2025 może zostać uregulowana również przez inną osobę niż zobowiązany.
Uregulowanie należności podatkowych przez osoby trzecie jest dopuszczalne w sytuacji, gdy:
- jest realizowane przez rodzinę – możliwość zapłaty podatku została przewidziana dla osób ze poszczególnym stopniem spokrewnienia z podatnikiem. Uiszczenie należności może zostać dokonane przez małżonka, jego zstępnych, wstępnych, pasierba, ojczyma, macochę i rodzeństwo;
- płatności dokonuje właściciel zastawu skarbowego lub hipoteki przymusowej – zapłata podatku zrealizowana przez wskazaną osobę jest dopuszczalna wyłącznie w sytuacji, gdy doszło do zabezpieczenia zapłaty podatku na hipotece przymusowej lub zastawie skarbowym;
- płatność realizowana jest przez kogoś innego – dotyczy to sytuacji, w której wartość zobowiązania podatkowego jest niższa bądź równa 1000 zł.
Przykład:
Mąż podatniczki chcąc wspomóc partnerkę borykającą się z trudnościami z uregulowaniem zobowiązania podatkowego planuje uiścić zapłatę podatku na jej rzecz. Mając na uwadze, że pozostaje z nią w formalnoprawnym związku może dokonać zapłaty za podatek swojej żony w wartości większej niż 1000 zł.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutDokumentacja
Szczególnie istotnym jest zadbanie o dowód zapłaty podatku.
Należy pamiętać, że zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych ulega przedawnieniu po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym pojawił się obowiązek zapłaty podatku.