W praktyce istnieją spory do jakiego źródła przychodów zakwalifikować korepetycje w rozliczeniach PIT - jedni, np. izby skarbowe uważają, że korepetycje to działalność gospodarcza, a drudzy, naczelne sądy administracyjne stoją na stanowisku, że korepetycje można uznać w PIT również jako działalność wykonywaną osobiście. Spory wynikają z rozbieżnej interpretacji artykułów dotyczących działalności gospodarczej w ustawie o PIT.
Korepetycje jako działalność gospodarcza
Niewątpliwie korepetycje można potraktować jako działalność gospodarczą z punktu widzenia rozliczenia PIT (o korepetycjach jako działalności wykonywanej osobiście można przeczytać w artykule: Jak rozliczyć dochody z korepetycji - działalność osobista). Jako działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową; wytwórczą, budowlaną, handlową, usługowa; polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, która jest prowadzona we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych źródeł przychodów opodatkowanych podatkiem PIT. Dlatego, jeśli dochody z korepetycji zaliczyliśmy już do źródła dochodów, jakim jest działalność wykonywana osobiście, to mimo że jest to działalność wykonywana w sposób ciągły - nie jest obowiązkiem rozliczać się, jak z działalności gospodarczej - potwierdzają to wyroki naczelnych sądów administracyjnych.
Stawki podatku - korepetycje
Natomiast jeśli sami wybraliśmy formę opodatkowania dla korepetycji jak dla działalności gospodarczej, to w zależności od formy istnieją różne stawki podatku. Możemy wybrać następujące formy opodatkowania korepetycji w ramach działalności gospodarczej:
- Opodatkowanie na zasadach ogólnych, wg skali podatkowej 18, 32%.
- Opodatkowanie na zasadach liniowych, wg stawki podatku 19%.
- Opodatkowanie ryczałtem, wg stawki podatku 20%.
- Opodatkowania w formie karty podatkowej, wg stałej kwoty podatku ustalonej przez urząd skarbowy.
Jeśli korepetycje prowadzimy w ramach działalności gospodarczej, musimy sami opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli korepetycje prowadzimy jako działalność wykonywaną osobiście, to nie zawsze musimy opłacać samodzielnie powyższe składki.
Przy wyborze formy opodatkowania niezbędna jest znajomość wskaźników ekonomicznych związanych z funkcjonowaniem firmy. Należy m.in. dokonać analizy wielkości spodziewanych przychodów, wydatków, czyli kosztów uzyskania przychodu, w tym również kosztów związanych z prowadzeniem księgowości, które różnią się w zależności od wybranej formy opodatkowania. Należy dokładnie przemyśleć swój wybór, ponieważ zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie będzie możliwa.
Na wybór formy opodatkowania mamy czas:
- do 20 stycznia,
- do dnia złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w którym można dokonać wyboru formy opodatkowania — jeżeli rozpoczynamy prowadzenie działalności gospodarczej,
- przed rozpoczęciem działalności w przypadku karty podatkowej albo do dnia uzyskania pierwszego przychodu w pozostałych przypadkach, jeżeli wyboru formy opodatkowania nie dokonaliśmy we wniosku o wpis do CEIDG.