Ile można odliczyć ulgi termomodernizacyjnej?
Każda inwestycja z 2021 roku związana z termomodernizacją może być odliczona od podatku. Jednak od 2022 r. poza zasięgiem ulgi pozostaną wydatki poniesione w związku z zakupem kotła węglowego. W jego miejsce natomiast wstąpią koszty poniesione na zakup kotłów do spalania biomasy.
Limit odliczeń za rok w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 tys. zł. Każda suma, która przekracza tę kwotę, musi być rozłożona na lata następne. Okres odliczania tej ulgi w przypadku przekroczenia 53 tys. zł wynosi 6 lat.
W sytuacji, gdy dochody są niższe niż opłata za termomodernizację, pozostałe wydatki będzie mógł odliczyć w latach następnych. Warto przy tym wiedzieć, które wydatki można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej w 2021 roku.
Reguluje tę kwestię Ministerstwo Finansów, które w odliczeniu uwzględnia wszystkie wydatki, które są wymienione w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. Załącznik do tego rozporządzenie zawiera wykaz wszystkich rodzajów materiałów budowlanych, usług i urządzeń, które są konieczne do realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Biorąc pod uwagę tę właśnie ustawę, Ministerstwo Finansów odlicza wydatki, które poniesiono na środki użyte do termomodernizacji, o ile są one ujęte w wykazie Ministra Inwestycji i Rozwoju z grudnia 2018 roku.
Jak odliczyć ulgę?
Ulgę termomodernizacyjną można rozliczyć w załączniku PIT/O. Musimy przy rozliczeniu tej ulgi jednak znać dokładne wydatki poniesione na termomodernizację w roku 2021. Pomocny będzie takiej sytuacji – program do rozliczania PIT. Można również skorzystać z rządowej usługi Twój e-PIT. Po naciśnięciu przycisku z dodaniem wskazanej ulgi zostaniemy przekierowani na stronę z załącznikiem P/O. Musimy następnie podać kwotę wydatków termomodernizacyjnych w pojawiającym się oknie.