Do czego ma służyć e-Urząd Skarbowy?
E-Urząd Skarbowy jest systemem teleinformatycznym Krajowej Administracji Skarbowej (dalej również: KAS) służącym w szczególności do takich celów jak:
- załatwianie spraw przez organy KAS;
- wnoszenie i doręczanie pism pomiędzy organami KAS a osobami fizycznymi i jednostkami organizacyjnymi. Nie dotyczy to jednak spraw z zakresu prawa celnego, podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów, podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, podatku od wydobycia niektórych kopalin, opłaty paliwowej, opłaty emisyjnej i gier hazardowych.
Przygotowana informatyzacja relacji z fiskusem ma wstąpić w miejsce dotychczasowego Portalu Podatkowego, który był wykorzystywany przez KAS. System e-Urzędu Skarbowego ma być możliwy do wykorzystania za pośrednictwem portalu, na który można wejść z wykorzystaniem przeglądarki internetowej oraz dedykowanej ku temu aplikacji mobilnej. Co szczególnie istotne dla rezultatu komunikacyjnego w e-Urzędzie Skarbowym – ma rodzić analogiczne skutki prawne jak dokonywanie czynności w tradycyjnym modelu relacji z fiskusem.
Dla kogo e-Urząd Skarbowy?
System teleinformatyczny e-Urzędu Skarbowego ma być wykorzystywany w kontaktach z poszczególnymi organami KAS. Jak dodatkowo wskazuje komunikat zamieszczony na witrynie Ministerstwa Finansów, e-Urząd Skarbowy ma być „serwisem informacyjno-transakcyjnym” wykorzystywanym przez następujące grupy podmiotów:
- podatników,
- płatników,
- pełnomocników,
- komorników sądowych i notariuszy.
Główne zalety e-Urzędu Skarbowego
Wskazuje się, że e-Urząd Skarbowy ma zapewnić:
- dostęp do informacji związanych z podatkami,
- możliwość załatwienia w sposób kompleksowy spraw podatkowych online, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT.
O ile z pełną aprobatą należy odnieść się do informatyzacji relacji podatnika z KAS i uproszczenia modelu załatwiania spraw, o tyle forma newslettera podatkowego nie przekonuje. Nie należy zapominać, iż organy KAS są inkwizycyjną stroną postępowań podatkowych. Czerpanie informacji nt. sposobu rozliczeń podatkowych ze strony organów administracji publicznej, w interesie których leży odprowadzenie jak najwyższej wartości podatku należy ocenić jako ryzykowne dla sytuacji prawnopodatkowej drugiej strony.
Jako największy atut korzystania z e-Urzędu Skarbowego należy wskazać brak ponoszenia kosztów opłaty skarbowej od wydawanych za jego pośrednictwem zaświadczeń. Ograniczone zostały również koszty zagranicznych przekazów pocztowych, które dotyczą nadpłat podatku zwracanych podatnikom mieszkającym poza terytorium Polski.
Równie rewolucyjnym pomysłem wydaje się wprowadzenie podsystemu teleinformatycznego „e-Koncesje”, który ma być wykorzystywany do elektronicznej obsługi i usprawnienie wydawania koncesji oraz zezwoleń.