Co to jest dodatek solidarnościowy?
Wyjaśniamy tu kwestię związaną z kryteriami przyznawania dodatku solidarnościowego w roku 2020, która wiąże się z problemem rozliczeń podatkowych w PIT-11. W myśl tych kryteriów bezrobotnym wypłacano do 3 miesięcy, ale nie dłużej, pomoc finansową w kwocie 1400 zł.
Docelowo wypłaty wymienione miały stanowić pomoc dla osób, które w wyniku pandemii straciły możliwość zarobkowania. Wypłacano je tylko tym osobom, z którymi po 15 marca rozwiązano umowę o pracę, a więc w okresie zamrożenia życia społecznego i gospodarczego z powodu COVID.
Kwestie prawne związane z wypłacaną poszkodowanym pomocą finansową reguluje ustawa wprowadzona w 2020 roku z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 (Dz. U. poz. 1068).
Czy dodatek solidarnościowy trzeba wykazać w PIT za 2020 rok?
Status wypłacanej kwoty dla wielu jej odbiorców jest niejasny i nie jest wiadome dla nich, czy podlega ona opodatkowaniu. Poniżej wyjaśnimy tę kwestię.
W przypadku opodatkowania PUP powinien wysłać wszystkim bezrobotnym PIT-11. Zasada jest w takim przypadku jedna: każdy opodatkowany dochód należy wykazać w zeznaniu podatkowym, ale nieopodatkowanego nie trzeba wypisywać w PIT.
W przypadku dodatku solidarnościowego obowiązuje drugi wymieniony przypadek. Nie jest to kwota, która podlega opodatkowaniu. Dlatego nie trzeba jej wykazywać w PIT w roku 2021. Nie trzeba również w takim przypadku zastanawiać się, czy PUP wyśle nam PIT -11 za rok 2020, ponieważ przyznana pomoc państwa w ramach walki ze skutkami pandemii nie musi być brana pod uwagę jako dochód, który należy wykazywać w PIT. W przeciwnym razie PUP wysłałby PIT-11. Kwota, którą otrzymali bezrobotni jako pomoc w sytuacji kryzysu gospodarczego związanego z pandemią COVID-19 nie jest obciążona podatkiem, co wiąże się z tym, że miała ona być wsparciem dla osób w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.