Inwestycje dla Polski w 2020 roku w liczbach
5,2 mld euro – to suma wszystkich dotacji dla Polski z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w 2020 roku. Z tej sumy 41% środków przeznaczono na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz zrównoważony rozwój. To największa, jak do tej pory, inwestycja o charakterze ekologicznym w Polsce. Aż 1/3 środków skierowano na działania zapobiegające negatywnym skutkom pandemii w naszym kraju. Część finansowania z EBI dotyczyła również funduszy na projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, biotechnologii oraz mobilności.
Pod względem liczby przekazanych środków finansowych Polska znalazła się na piątym miejscu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Określa to potencjał, którym aktualnie dysponuje nasz kraj ze względu na dofinansowania unijne. Wielkość dotacji wynosi około 1% całości polskiego PKB. Polska jest jedynym z głównych beneficjentów programu inwestycyjnego EBI wśród 15 największych gospodarczo państw Unii Europejskiej.
Cele dofinansowania Polski w 2020 roku z Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Jakie działania dofinansowuje EBI w Polsce? Do najważniejszych celów, których realizację mają umożliwić fundusze z EBI, należy po pierwsze: zielony program rozwoju gospodarki, zmiana źródeł dostarczania energii oraz wzrost mobilności.
Grupa finansowa EBI rozpoczęła w Polsce inwestowanie od zadania transformacji energetycznej w naszym kraju. Podpisano umowę z Pomerania Wind Farm oraz z wpd AG, który jest niemieckim deweloperem w celu rozbudowy systemu energii wiatrowej.
Drugi projekt dotyczy współpracy Polski z niemieckim Landesbank Baden-Württemberg (LBBW). Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). EBI wdrożyć ma w życie również plan budowy pierwszej w Polsce elektrowni słonecznej dzięki współpracy z Energy Solar Projekty.
Trzecim ważnym zadaniem jest, planowany jest na terenie polskiego kraju, program produkcji i dystrybucji samochodów elektrycznych. Już w marcu 2020 roku EBI udzieliło pożyczki w wysokości 480 mln euro dla firmy LG Chem Wrocław Energy mającej produkować w innowacyjny sposób ogniwa litowo-jonowe i akumulatory do samochodów elektrycznych. Druga firma zajmująca się branżą motoryzacyjną Umicore również otrzymała pożyczę od EBI. Pożyczka ta tym razem wynosi125 mln euro.
Drugim ważnym celem, który otrzymał fundusze na rozwój, jest walka w wymiarze ekonomicznym i społecznym ze skutkami COVID -19. Do działań EBI w tym zakresie należy m.in. przekazanie Ministerstwu Finansów 650 mln euro. Jednym z elementów pomocy EBI jest w ramach współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) zakup obligacji o wartości 500 mln zł. Działanie to wspiera Tarczę Finansową. Tarcza Finansowa to inicjatywa polskiego rządu, która ma za zadanie ochronę miejsc pracy i dostęp do finansowania w warunkach zaburzonego rozwoju gospodarczego. W lutym 2021 roku, EBI objęło dalsze transze obligacji emitowanych przez PFR. Ich wartość tym razem wyniosła 2 mld PLN.
Wszystkie działania Europejskiego Banku Inwestycyjnego z 2020 roku przyczynią się niewątpliwie do wzmocnienia polskiej gospodarki w 2021 roku oraz modernizację kraju w kierunku bardziej prozdrowotnego i ekologicznego stylu funkcjonowania.