Dzień Wolności Podatkowej w roku 2021
Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej w Polsce od 1994 roku. Dzień Wolności Podatkowej jest symbolicznym dniem, w którym podatnicy przestają pracować dla rządu i zaczynają pracować dla siebie i dla swoich rodzin.
Podatnicy pracują, zarabiają oraz płacą podatki bez rozdzielania tych czynności. Pojęcie Dnia Wolności Podatkowej powstało na podstawie fikcyjnej umowy, wedle której od początku roku w pierwszej kolejności podatnicy opłacają wszystkie podatki przewidziane do zapłacenia w ciągu całego roku. Dzień, w którym zobowiązania wobec państwa zostają w takiej sytuacji spłacone, a reszta zarobionych pieniędzy będzie już wyłącznie do dyspozycji podatników – to właśnie Dzień Wolności Podatkowej.
Dzień Wolności Podatkowej według tegorocznych wyliczeń Centrum im. Adama Smitha przypada 22 czerwca 2021 r. (w 173 dniu roku). Wynika z tego, że na opłacenie różnego rodzaju obciążeń podatkowych podatnicy pracują w 2021 r. 172 dni, tj. o 12 dni dłużej niż w roku ubiegłym.
Zmiana daty na niekorzyść obywateli
Jak wyjaśniło w swojej publikacji Centrum im. Adama Smitha, zmiana daty Dnia Wolności Podatkowej w roku 2021 na późniejszą jest wynikiem wzrostu wydatków rządowych przy jednoczesnym dużym spadku przychodów. Stało się tak pomimo wzrostu wpływów z PIT, gdyż był to efekt „płacenia tego podatku przez rząd samemu sobie” – znaczna część wypłat z „tarcz” obejmowała wynagrodzenia dla pracowników, co oznacza, że część pieniędzy wypłaconych firmom natychmiast „wracała do rządu”.
Zasady wyliczenia Dnia Wolności Podatkowej
Obliczaniu Dnia Wolności Podatkowej służy stosunek wszystkich wydatków publicznych (tj. budżet państwa, samorządów, rządowe fundusze celowe itp.) i produktu krajowego brutto. Wymagane dane pochodzą z uzasadnienia do budżetu opracowywanego przez Ministerstwo Finansów, danych Eurostatu, oraz z innych oficjalnych źródeł (np. budżetów funduszy celowych).