Od kiedy zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych?
Rzecznik MŚP wydał opinię w kwestii nowelizacji ustawy w dniu 4 lutym 2021. Dotyczy ona zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz innych ustawach. Występował on już wcześniej w kwestii zmian i działał aktywnie na rzecz ich wprowadzenia.
Już na początku 2020 roku Rzecznik MŚP odwołał się od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej składając wniosek związany z postulowanymi zmianami dotyczącymi legislacyjnych poprawek do ustawy o ubezpieczeniach przedsiębiorców. Projekt nowelizacji dotyczył głównie kwestii dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz reguł jego ustania. Właśnie zawieszenie i ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego było sprawą, która uległa zmianie na skutek nowelizacji ustawy.
Jakie zamiany wprowadzono w systemie ubezpieczeń?
Główna zmiana w ustawie z dnia 4 lutego 2021 dotyczy warunków wygaśnięcia ubezpieczenia chorobowego. We wcześniejszych ustaleniach zaniechanie wpłacania składek mogło być powodem ustania tego ubezpieczenia. Jednak płatnik często nie wiedział o nieprawidłowościach w składkach i występował na tym polu szereg nieprawidłowości w wypłacaniu świadczeń chorobowych. Nowelizacja przewiduje, że dobrowolne ubezpieczenie chorobowe może zostać zawieszone i zamknięte jedynie z powodu złożenia wniosku przez płatnika, nie zaś z powodu, jak wcześniej przewidywała ustawa, błędnie wpłacanych składek.
Korzyści ze zmian w ustawie dla przedsiębiorców
Wymieniona zmiana w ustawie może przyczynić się do większej stabilizacji kwestii dobrowolnych ubezpieczeń chorobowych. Uczyni to jednocześnie jasną sytuację pod względem prawnym osób, które są objęte formą dobrowolnych ubezpieczeń społecznych.
Wprowadzona zmiana w systemie ubezpieczeń społecznych ma zgodnie z deklaracjami Rzecznika MŚP usprawnić i uprościć system rozliczeń przedsiębiorcy z ZUS. Ponadto, jak już wspomnieliśmy, przedsiębiorca nie traci ubezpieczenia z powodu zaległości w składkach, o czym mógł nie wiedzieć.
Zmiana w ustawie eliminuje nieprawidłowości wynikające z błędnych reguł wygasania ubezpieczenia i chroni przed gwałtowną utratą tego ubezpieczenia przez płatnika.