Decyzja rządu
Na konferencji prasowej z dnia 12 lutego 2021 wicepremier Jarosław Gowin wypowiedział się w sprawie pomocy przedsiębiorstwom: „Pracujemy nad dalszymi sposobami skutecznego wspierania tych przedsiębiorców, których nie obejmuje system kodów PKD. [...] Sposobem na kierowanie tej pomocy były do tej pory kody PKD i, zasadniczo rzecz biorąc, tak pozostanie. Natomiast szukamy sposobów na uszczelnienie luk w tym systemie i na objęcie pomocą również innych form działalności gospodarczej”.
Wiadomo już, że obowiązująca tzw. tarcza branżowa będzie funkcjonowała również w lutym tego roku. Wicepremier Jarosław Gowin wspomniał też o pomocy organizacjom pozarządowym: „Szukamy sposobu na to, by organizacjom pozarządowym, które prowadzą działalność gospodarczą, ale nie mają swojego PKD udzielić pomocy. Podobnie będzie ze wsparciem dla przedsiębiorców w galeriach handlowych. W tym przypadku rozważmy rozważamy pomoc nie na podstawie PKD (...), ale na podstawie umowy najmu na przestrzeń galerii”. Już wiemy, że pomoc, która ma zostać wprowadzona, ma związek z tarczą branżową.
Tarcza branżowa
Tarcza branżowa to pomoc finansowa dla przedsiębiorstw bez PKD. Obecnie aktywna pozostaje tarcza branżowa 6.0. W życie wchodzi również nowe rozporządzenia państwowe, które figurują pod nazwą tarczy 7.0. Potrzebujące wparcia przedsiębiorstwa ponoszące straty w wyniku sytuacji epidemicznej mogą, oprócz tych form wsparcia, otrzymać świadczenie tarczy PFR 2.0. Można złożyć wniosek o PFR 2.0 do 28 lutego 2021 roku.
Jeśli chodzi o to, jak działa tarcza branżowa, to trzeba wspomnieć, że dotyczy ona 54 branż. Branże te, w ramach tarczy, mogą starać się o zwolnienie ze składek ZUS, świadczenia postojowe wydawane jednorazowo, dofinansowania wynagrodzeń pracowników oraz dotację, która wynosi 5 tys. euro dla małych i mikroprzedsiębiorstw.
Do tej pory wsparcie obejmowało okres: listopad i grudzień 2020 r. oraz styczeń 2021 r. Teraz ma zgodnie z zapowiedzią rządu zostać przedłużone o świadczenia za luty 2021 r.